Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Łeba ( Trociowa)

Trociowa Łeba obejmuje odcinek od mostu na al. Wolności w Lęborku do ujścia do jeziora Łebsko. To średniej wielkości kameralna rzeka, należąca obecnie do czołówki polskich rzek trociowych.

Idealna rzeka na trudne warunki pogodowe i znakomita do nauki sztuki trociowania. Stara regulacja sprawia, że wszędzie wygodnie się chodzi i praktycznie nie ma miejsc niedostępnych. Opady zwykle nie powodują wzrostu stanu wody do poziomu uniemożliwiającego łowienie, a woda nawet po ulewnych deszczach mętnieje na krótko. Łeba jest w różnym stopniu uregulowana. Znajdziemy więc odcinki nudne i proste, co nie znaczy, że nie ma w nim ryb, a także odcinki obfitujące w ciekawe zakręty, pełne zwalisk, podmyć oraz głębokich rynien z muldami i kamieniami. Najciekawsze i rybne odcinki ciągną się od Lęborka, przez Leśnicę, Chocielewko, Żelazkowo, po Niebędzino oraz nieco niżej od Gęsi do Poraja. Rzeka od Poraja do ujścia przypomina dolną Regę przed ostatnią melioracją, jest więc widokowo mało ciekawa, natomiast mocno kręci, stwarzając dobre warunki dla zatrzymujących się tu srebrniaków i ładnych keltów. Łeba to rzeka zaprojektowana wręcz dla muszkarzy, którym sprzyjają długie odcinki z odkrytym brzegiem, niewielka głębokość i mała liczba zaczepów w korycie. Spinningiści łowią głównie na woblery, ale pozostałe przynęty, z gumą włącznie, też są skuteczne. Po kilku pierwszych dniach sezonu najskuteczniejsze są przynęty w dyskretnych tonacjach – głównie zielone i brązowe. Łeba płynie przez torfową dolinę, więc dojazd do rzeki wczesną wiosną i w łagodną zimę jest utrudniony. Wygodny dojazd jest do Poraja, Żelazkowa, Chocielewka oraz drogą z betonowych płyt będącą przedłużeniem ul. Komuny Paryskiej w Lęborku.

Sekrety łowienia: Na małej wodzie najlepszą przynętą jest płytkoschodzący wobler, a sprawdzonym modelem jest Salmo Minnow 7 cm. Przy wyższych stanach wód oraz w dolnych odcinkach z głębszą wodą spinningiści łowią głównie na 6–7-centymetrowe Górale i podobne.

Informacje: Rzeką opiekuje się ZO w Słupsku, Klub Muchowy Dolina Łeby i Towarzystwo Przyjaciół Łeby. Na 7-kilometrowym odcinku Łeby poniżej Poraja należącym do Słowińskiego Parku Narodowego obowiązuje dodatkowe zezwolenie – szczegóły na stronie SPN. Na nocleg można zatrzymać się u właściciela sklepu wędkarskiego w Lęborku Grzegorza Kościuka, który udzieli aktualnych informacji o rzece i zaopatrzy w sprzęt, tel. 793 00 39 70.

Dane łowiska
W okolicy