Rzeka Pisa w Jeżach

Pisa to największa mazurska rzeka. Ma około 80 km długości. Zaczyna bieg, uchodząc z jeziora Roś w mieście Pisz. Odprowadza do Narwi wody z jezior Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Pisa w Jeżach (26 km od jeziora Roś) lekko spowalnia swój bieg. Na tym odcinku przepływa przez dobrze nasłonecznione łąki i pola. Woda jest bardzo przejrzysta i czytelna dla każdego wędkarza. Długie prostki i doły do 10 m głębokości to ulubione miejsca kleni i jazi. Łagodne brzegi i plażyczki umożliwiają spacery ze spławikiem i spinningiem.

W tym miejscu najlepszą przynętą na spławik jest czereśnia i serek topiony. Na czereśnie biorą przede wszystkim grube klenie, a na serek kuszą się jazie i płocie. Spinningiści wolą małe, srebrne błystki z chwostem. Szczupaki i okonie to jednak na tym otwartym odcinku goście. Częściej trafiają się boleń ale w czystej wodzie Pisy złowienie bolenia jest prawdziwym wyzwaniem. Najłatwiej tej sztuki dokonać nocą. Ale nawet w nocy sprzęt musi być bardzo delikatny. Bolenie łowi się na smukłe, łagodnie pracujące woblerki. Zdarza się, że bardziej zapaleni wędkarze podróżnicy organizują sobie spływy Pisą do Narwi. Rzeka na całym odcinku jest żeglowna i łączy się z Narwią w miejscowości Nowogród. Tu znajduję się godny obejrzenia skansen. Spokojny spływ trwa około 2–3 dni.

Sekrety łowiska

Czasem warto spróbować najprostszych metod. Wypuszczony spławik z serkiem topionym lub czereśnią daje niekiedy najlepsze efekty.W Pisie żyją potężne klenie, które jak wszędzie lubią owoce

Informacje

Gospodarzem Pisy na odcinku od mostu kolejowego w Piszu do Narwi jest Gospodarstwo Rybacko-Rolne Projekt Rewitalizacji Rzek Pisy i Narwi w Łomży, tel. (0) 86 216 61 18.

Dane łowiska
W okolicy