Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Ryńskie

W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nad malowniczym miasteczkiem Ryn leży Jezioro Ryńskie. Jest to woda znana wśród turystów i wędkarzy.

Jezioro Ryńskie jest to typowe jezioro rynnowe o powierzchni około 670 ha. Jest jednym z najgłębszych zbiorników w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Ryńskie wraz z jeziorem Tałty tworzą jeden olbrzymi zbiornik o powierzchni około 1832 ha, który znany jest też jako Jezioro Tałty-Ryńskie. Ponadto wraz z J. Mikołajskim, J. Bełdany i J. Nidzkim tworzą kilkudziesięciokilometrową rynnę jeziorową, która leży na jednym z najpopularniejszych szlaków wodnych na Mazurach. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Występują tu licznie cyple, zatoki oraz dwie strome wyspy o powierzchni 4,5 ha. Brzegi wokół Jeziora Ryńskiego są wysokie, strome, rozciągają się na nichłąki, pola oraz nieużytki rolne. Tylko na wschodnim brzegu występuje miejscami las. Brzegi na znacznych odcinkach porasta trzcina. Na głównym plosie znajdują się liczne spadki oraz głębokie dołki, przy których najczęściej gromadzą się okonie, szczupaki oraz sandacze. Łowi się je przede wszystkim na 10–12-centymetrowerippery, w kolorze seledynowym i żółtym. Systematyczne i energiczne popukanie w dno zestawem na spadach wynagrodzi sandaczem lub okoniem. Natomiast wędkarze polujący na szczupaki wybierają zatoki. Jedną najbardziej rybnych i znanych jest zatoka Rumianek.

Miłośnicy spławika też mają co robić. Jezioro obfituje w leszcze, płocie, wzdręgi, krąpie oraz liny, łowione na dendrobenę nr 3 i 4 oraz kukurydzę. Złowi się najczęściej grube leszcze oraz lina. Natomiast stosując białe robaki i pęczak, złowimy płocie, wzdręgi i krąpie, które nawet przy umiarkowanym żerowaniu na pewno nie pozwolą się nam nudzić.

Sekrety łowiska – Uwagę należy skupić na dołkach i spadkach przy brzegach. Zamieszkują je często sandacze oraz garbusy.

Informacje – Użytkownikiem wody jest Gospodarstwo Rybackie „Mikołajki” Sp. z o.o. Mikołajki, ul. Mrągowska 18, tel. (87) 421 63 35.

Dane łowiska
W okolicy