Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Kursko

Kursko niczym nie wyróżnia się spośród wielu jezior okolic Międzyrzecza. A jednak warto nad nie przyjeżdżać.

Charakterystyka

Jezioro położone jest w odległości 10 km na północny zachód od Międzyrzecza, tuż przy małej wsi o tej samej nazwie. Jego powierzchnia wynosi niemal 78 ha, a głębokość dochodzi do 16 m. Woda jest przejrzysta, ma charakterystyczny brązowy odcień.

Brzegi jeziora są niedostępne dla wędkarzy. Porastają je trzcinowiska i gęste krzaki. Są też bagniska. W jeziorze można wędkować tylko z łodzi. Do Kurska wpływa Struga Jeziorna. Niektórzy wędkarze mówią, że jest ona ciekawszym łowiskiem niż samo jezioro.

Ryby i techniki łowienia

W Kursku najwięcej jest płoci i leszczy. Sporo jest wzdręg, krąpi, okoni i kilogramowych szczupaków. Trafiają się liny, karpie i medalowe amury. Są sumy i węgorze.

W jeziorze łowi się najczęściej na białe i czerwone robaki. Na grubsze sztuki warto mieć łubin, pszenicę i rosówki. Z przynęt sztucznych świetne są duże błystki obrotowe i wahadła.

Sekrety łowiska

Tajną bronią wędkarzy znad Kurska są szyjki rakowe. Łowi się na nie naprawdę grube ryby wszystkich gatunków. Najpewniejsze łowiska ryb spokojnego żeru znajdują się przy wpływie Strugi. Warto tu zapolować również na szczupaki.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Gorzowie Wielkopolskim – tel.: (95)722 34 02. Nad jeziorem nie ma ośrodków wypoczynkowych i wypożyczalni łódek. Jednostkę można zwodować na którejś z prywatnych posesji usytuowanych od północnej strony (za pozwoleniem właściciela). Noclegi i sklepy wędkarskie można znaleźć w Międzyrzeczu.

Dane łowiska
W okolicy