Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zalew Zemborzycki

Zbiornik ten został utworzony w latach głębokiego komunizmu. Do jego budowy zaangażowano, między innymi za sprawą słynnych wówczas czynów społecznych, mieszkańców Lublina i okolic. Budowę ukończono w 1974 roku.

Położony pod Lublinem, w pobliżu miejscowości Zembrzyce, zalew ma około 278 ha powierzchni. Jego średnia głębokość waha się od 2 do 3 m. Linia brzegowa jest nieregularna, z kilkoma zatokami i cyplami. Jej długość wynosi 12 km. Wschodni brzeg poniżej ujścia Bystrzycy, którą jest zasilany ten akwen, porośnięty jest urokliwym sosnowym lasem. Dno płaskie, w większości muliste, pozbawione roślinności. Woda mętna, jak na większości płytkich zaporówek. Nad zbiornikiem znajdują się trzy wypożyczalnie łodzi oraz ośrodek wypoczynkowy, w którym można skorzystać z noclegu. Rybami najczęściej łowionymi są: leszcze, płocie, karpie, karasie, rzadziej amury, tołpygi i węgorze. Mulaki biorą na tradycyjne przynęty, czyli białe i czerwone robaki, pinkę, rosówki oraz kulki proteinowe. Z drapieżników zdecydowanie króluje sandacz, ale trafiają się również dorodne szczupaki oraz sumy, którymi zbiornik jest systematycznie zarybiany. Zębate lubią gumy, najczęściej kopyta (perła, seledyn, żółty). Miejscowi wędkarze preferują dzienno-nocne zasiadki. Łowią z gruntu i na spławik z wygodnych, ogólnodostępnych brzegów i pomostów. Spinningiści częściej korzystają z łodzi, co znacznie zwiększa szansę na udany połów.

Sekrety łowiska

W poszukiwaniu okazałych sandaczy warto pokusić się o odnalezienie starego koryta Bystrzycy, które znajduje się mniej więcej na środku zbiornika.

Informacje

Gospodarzem wody jest ZO PZW Lublin, tel. 81 745 66 60. Obowiązują zwiększone wymiary ryb drapieżnych. Noclegi w ośrodku Graf Marina, tel. 81 744 10 70.

Dane łowiska
W okolicy