Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Szreniawa – odcinek pstrągowy

Szreniawa (rzeka) jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Wpada do niej kilkadziesiąt kilometrów poniżej Krakowa. Górny odcinek rzeki, od źródeł do miasta Proszowice, jest wodą krainy pstrąga i lipienia.

Szerokość pstrągowej Szreniawy jest zmienna, średnio 4–5 m, ale są też miejsca przekraczające 10 m. Dno tworzy piasek i muł, w bystrzach – żwir i pojedyncze głazy. Ciekawe, liczne, powalone drzewa i podmyte korzenie. Na rzece czynne młyny wodne, także liczne pozostałości po starych młynach, jazach i mostach.

Szreniawa jest łowiskiem bardzo trudnym technicznie. Wynika to z charakterystycznej dla tej rzeki bardzo małej przejrzystości wody, która prawie zawsze jest tu mętna – efekt lessowego podłoża. Wielu wędkarzy przyjeżdżających po raz pierwszy nad Szreniawę na sam jej widok nawet nie wyciąga sprzętu z samochodu, lecz natychmiast szuka czegoś innego. Rzeczywiście, Szreniawa nie traktuje łowiących łaskawie. Oprócz mętnej wody jest to rzeka licznych, niewidocznych zaczepów, niebezpiecznego, pełnego kurzawek, bagnistego dna, z brzegami porosłymi dżunglą 2-metrowych pokrzyw. Ale jest to też rzeka kapitalnych pstrągów, które bardziej wytrwałym wynagrodzą trudy i wędkarskie poświęcenie. Obok potokowców w Szreniawie są też lipienie, szczupaki, okonie, klenie, jazie. Im niżej, tym rybostan jest bardziej urozmaicony.

Rzeka szreniawa płynie przez rolnicze tereny, wśród pól i wsi położonych na łagodnych wzgórzach. Miejscami przecina niewielkie, wierzbowo-olchowe zagajniki, czasem silnie wcina się w grunt – wtedy jej brzegi są niemal pionowe. To najtrudniejsze miejscówki, czasem nie do obłowienia, ale jeśli dobrze nad nimi popracujemy, dobre wyniki będą prawdopodobne.
Minusem tego łowiska jest ogromna presja wędkarska, zwłaszcza na początku sezonu (bliskość Krakowa), także bardzo niemiłe, kłusownicze samołówki i miejscami śmieci nad wodą.

Sekrety łowiska

W mętnych wodach Szreniawy skuteczne są przynęty agresywnie pracujące. Wbrew powszechnym opiniom da się tutaj łowić i na muchę. Dobrze sprawdzają się duże, czarne nimfy bądź czarne streamery, imitujące liczne tu pijawki.

Informacje

Szreniawa jest łowiskiem Okręgu PZW Kraków. Dojazd drogą Kraków–Kielce (w Słomnikach przekraczamy rzekę). Z Krakowa kursują też busy do Słomnik i Proszowic, gdzie znajduje się koniec pstrągowego odcinka rzeki Szreniawy. Zaparkowanie samochodu nad rzeką w wielu miejscach może być kłopotliwe. Najłatwiej o to przy mostkach. Powyżej mapa rzeki Szreniawy.

Dane łowiska
Właściciel
Okręg PZW Kraków
Województwo
Powiat
W okolicy