Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Budkowiczanka

Budkowiczanka to lewy dopływ Stobrawy o długości 60 k. . Na odcinku od stawu w miejscowości Szumirad do progu przy ruinach młyna w miejscowości Tuły jest wodą krainy pstrąga i lipienia, na której obowiązują przynęty sztuczne.

Budkowiczanka zaczyna swój bieg w okolicy wsi Chudoba, płynie wśród łąk i pól, przepływa przez Bory Stobrawskie, by znaleźć ujście do Stobrawy w okolicach miejscowości Stare Kolnie. Na odcinku „górskim” występują szczupaki, okonie i klenie, ale dominującym gatunkiem jest pstrąg potokowy. Najczęściej łowi się tu ryby między 30 a 40 cm, ale trafiają się też ryby większe. Rzeka szerokości 2-3 m jest tu płytka, wyprostowana, mało jest zakrętów, brzeg koryta porastają drzewa i krzewy. Występuje licznie roślinność zanurzona, przy warkoczach roślinności tworzą się przewężenia, nurt przyspiesza, wymywa rynny i dołki, w których stoją ryb. Spinningiem łowi się tu przeważnie na woblery, które można spławić w przewężenia między roślinnością. Gdy widać żerowanie ryb na powierzchni, warto sięgnąć po owadopodobne mikrusy. Ryby chętnie zbierają wtedy suche muszki, dlatego warto zabrać ze sobą muchówkę. Rzeka nie jest technicznie trudna, dlatego warto tu zacząć swoją przygodę z pstrągami. Łowionych ryb nie będzie może dużo, ale każda na pewno sprawi sporą satysfakcję. Zdecydowana większość pasjonatów łowiących na tej wodzie wypuszcza złowione ryby, do czego i ja zachęcam, ponieważ z roku na rok może to procentować łowieniem większych ryb.

Sekrety łowiska

Pstrągi lubią tu agresywne woblery 3-5 cm. Przy niskim stanie wody, gdy ryby trudno podejść, łowimy idąc w górę rzeki. Dobra jest też wtedy lekka obrotówka w rozmiarze 1 lub 2.

Informacje

Woda należy do Okręgu PZW Opole , tel. 77 454 55 54. Samochód najlepiej zaparkować koło mostu na trasie nr 45 (Opole-Kluczbork) przed miejscowością Trzebiszyn, mniej więcej w połowie opisanego odcinka rzeki.

Dane łowiska
W okolicy