Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik Przeczyce

Zbiornik zaporowy Przeczyce wygląda jak naturalne jezioro. Jego brzegi w większej części są zalesione.

Charakterystyka

Zbiornik jest położony wśród wzgórz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Powstał na Czarnej Przemszy. Ma powierzchnię około 430 ha. Głębokość maksymalna wynosi 12 m. Woda ma niewielką przejrzystość. Na zbiorniku znajduje się jedna wyspa.

Przeczyce można podzielić na 2 części. Pierwsza – od tamy, jest głębsza (do 12 m) i znacznie ciekawsza. Są tu twarde górki, blaty, przegłębienia i karcze. Środkiem wije się niezwykle ciekawe stare koryto rzeki. Płytsza część – od wpływu Przemszy, jest płaska, mniej urozmaicona, z mulistym dnem. W tej części również znajduje stare koryto rzeki, ale nie jest ono tu tak ciekawe, jak od strony tamy.

Ryby i techniki łowienia

W Przeczycach łowi się: leszcze, płocie, krąpie, karasie, liny, wzdręgi, szczupaki, sandacze, okonie. Są też sumy. Można wygodnie wędkować i z brzegu, i z łodzi. Niewielu wędkarzy zagląda na płytszą część zbiornika. Większość łowi od strony tamy.

Wędkarze łowiący z brzegu wywożą zestawy (najczęściej z żywcem lub martwą rybką) daleko w jezioro. Na grunt łowią także ryby spokojnego żeru.

Na sandacze i szczupaki najlepiej polować z łódki. Z przynęt dobre są gumy oraz koguty. Sprawdza się technika agresywnego łowienia z opadu.

Sekrety łowiska

Doskonałą przynętą na drapieżniki z Przeczyc są 7-cm rippery w kolorze zielonym z brokatem. Oprócz sandaczy biorą nie również kapitalne okonie (do kilograma).

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Katowicach, tel. (032) 203 84 92. Łódkę można wypożyczyć i zwodować w stanicy koła PZW Bytom, tel. (032) 380 61 92, oraz w stanicy koła Sosnowiec, tel. (0) 602 830 290. Noclegi w ośrodkach nad zbiornikiem. Nad wodę można dojechać drogą nr 1. W Siewierzu trzeba skręcić na Przeczyce.

Dane łowiska
W okolicy