Jezioro Ornowskie (Morliny)

Jest to znakomite łowisko wiosennych płoci i szczupaków.

Płocie łowi się w okolicach trzcin, na 6–8-metrowe baty. Nęcić ich specjalnie nie trzeba, gdyż wiosną są niezwykle ruchliwe i trudno dłużej zatrzymać je w łowisku. Warto wtedy używać markowej, smużącej zanęty. Na haczyku powinien znaleźć się jakiś mały robaczek, np. ochotka z pinką lub dzikun.

W czasie lata warto zasadzić się na leszcze. Doskonałym okresem ich intensywnych brań jest lipiec i sierpień. Tu jednak nęcenie powinno być obfite i regularne. No i przynęta znacznie większa (łeb rosówki, duży kawałek ciasta).

Drugą wiosenną rybą są szczupaki. Występują licznie, ale najlepszą porą na ich łowienie jest wiosna (maj, czerwiec). Wygrzewają się wtedy w płytkich zatoczkach, odpoczywając po odbytym tarle. Nie są może tak agresywne i silne jak te łowione na jesieni, ale liczba brań jest znacznie większa. Kolor przynęt w zależności od pogody i pory dnia. Gumki uzbrajamy w 3-gramowe główki i prowadzimy skokami tuż nad wschodzącą roślinnością, obrotówki nr 3 prowadzimy wolnym tempem, również nad dnem.

Sekrety łowienia

Warto zapolować na dużego szczupaka. Doskonałą do tego przynętą będzie wobler wielkości ponad 10 cm, schodzący poniżej 3 m.

Ryby

leszcze, płocie, liny, szczupaki, okonie, węgorze

Przynęty

ochotki, białe robaki, czerwone robaki, woblery, twistery

Informacje

Jezioro udostępnione do wędkowania z łodzi i z brzegu. Dzierżawcą jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Warlity. Zezwolenia można nabyć w Ostródzie. Obowiązuje wymiar okonia 15 cm. Z wypożyczeniem łodzi może być problem, bo nie ma żadnych przystani, ale za to plaż z dojazdem do wody nie brakuje.

Dojazd do jeziora: z dogi nr 15 łączącej Ostródę z Lubawą, w odległości około 2 km za Ostródą należy skręcić w lewo na miejscowość Ornowo. Jezioro widać z daleka.

Dane łowiska
Adres
14-100 Ostróda, Warlity Wielkie 9
Właściciel
Gospodarstwo Rybackie Ostróda Warlity
Województwo
Powiat
Telefon
0896461401
W okolicy
Autorzy