...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Ukiel

Jezioro Ukiel (Krzywe) ma powierzchnię 415 ha, maksymalna głębokość 43 m, średnia 10 m, znajduje się w granicach administracyjnych Olsztyna. Składa się z czterech plos przedzielonych trzema przewężeniami: Olsztyńskie (północno – wschodnie), plaża miejska, zatoka Miła, Środkowe, Gutkowskie (północne), Łupstych (zachodnie).

Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, tworzy wiele zatok i półwyspów, na których można znaleźć dogodne stanowiska do wędkowania. Dno urozmaicone, przeważnie muliste, z piaszczystą ławicą przybrzeżną. Strefę przybrzeżną porastają wąskie pasy trzcin, tataraku i sitowia. Roślinność zanurzona to głownie rogatek, moczarka oraz rdestnica. Jezioro jest również atrakcyjne pod względem rekreacyjnym, gdyż jest wiele plaż, przystani, wypożyczalni sprzętu pływającego.

Ukiel cenią sobie wędkarze łowiący głównie szczupaki, okonie i leszcze. Wstępują tu również liny, węgorze, sieje, sielawy, wzdręgi i płocie.

Na początku maja bardzo dobrym łowiskiem szczupaka jest ploso Olsztyńskie (Miła, Miejska). Wraz z upływem czasu otwierają się następne plosa: Gutkowskie, Łupstych. Każde z nich rządzi się własnymi prawami, zależy to głównie od warunków atmosferycznych. Najlepszymi miejscami są łagodnie opadające, porośnięte zielskiem stoki przed trzciną.

Na przełomie maja i czerwca licznie występujące stada okoni najłatwiej namierzyć na stoku, gdzie przebywa duża ilość drobnicy. Także amatorzy białej ryby w okresie wakacyjnym będą mile zaskoczeni po kilkudniowym nęceniu leszczy na blacie o głębokości 8-12 m. Najlepiej sprawdzającą się zanętą jest makaron z dodatkiem anyżu, bądź też innych atraktorów zapachowych.

Sekrety łowiska: Bardzo skuteczną przynętą na okonia jest zestaw z bocznym trokiem.

Informacje: Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Bartołty Wielkie”, Piotr Fenicki, tel. 600 311 604. Zezwolenie na wędkowanie można kupić w każdym sklepie wędkarskim w Olsztynie oraz okolicy. Koszt zezwolenia jednodniowego wynosi 12 zł. Dojazd do jeziora nie stanowi żadnego problemu, gdyż leży ono w granicach administracyjnych miasta O

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.