Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zalew Radzyny

Zbiornik retencyjny Radzyny został zbudowany w dolinie rzeki Samy, niedaleko Kaźmierza, w latach 1998–2000. Tworzą go dwa zbiorniki przedzielone tamą.

Zalew Radzyny znajduje się 30 km od Poznania. Składa się z dwóch zbiorników – powierzchnia większego wynosi 80 ha, natomiast mniejszego około 30 ha. Mniejszy ma tylko 3 m głębokości, większy jest nieco głębszy – około 4,5 m. Jest to najmłodszy zalew tego typu w Wielkopolsce. Mimo ogromnej presji jest uważany za jedno z najlepszych łowisk w okolicy. Na Radzynach odbywają się liczne zawody spławikowe. Akwen zarybiany jest wieloma gatunkami, lecz najwięcej jest tu karpi, linów, jazi, leszczy oraz szczupaków i sandaczy. Częstą zdobyczą wędkarzy są liny, które zazwyczaj osiągają wielkość 0,8–1,2 kg. O sztuki przekraczające 2 kg jest trudniej. Białoryb łatwo skusić na kukurydzę i białe robaki. Podczas łowienia leszczy i linów zdarzają się brania karpi. W łowisku jest mnóstwo zaczepów, więc szanse na dużego karpia (zdarzają się przekraczające 10 kg) mają wędkarze łowiący metodą włosową, dysponujący mocnym sprzętem. Zalew, szczególnie duży zbiornik, obfituje w drapieżniki. Szczupaki raczej nie przekraczają 3 kg, natomiast złowienie na gumę sandacza o tej masie nie jest rzadkością.

Sekrety łowiska:

Największe ryby karpiowate łowi się na znacznych odległościach. Aby nałowić się naprawdę dużych linów, karpi i leszczy, trzeba stosować dalekie rzuty.

Informacje:

Zalew Radzyny podlega ZO PZW w Poznaniu. Warto zabrać spodniobuty, ponieważ nie wolno korzystać z jednostek pływających ani z karpiowej wywózki. Dojechać można trasą z Poznania do Szamotuł.

Dane łowiska
W okolicy