Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Paklicko Wielkie

Paklicko jest jednym z największych jezior Pojezierza Lubuskiego. To bardzo ciekawe łowisko.

Charakterystyka

Jezioro ma powierzchnię niemal 210 hektarów. Maksymalna głębokość wynosi 22 m. Przy wschodnim krańcu jeziora znajduje się jedyna wyspa.

Przez Paklicko przepływa niewielka rzeczka Paklica. Jej wpływ znajduje się w północno-zachodniej części akwenu, a wypływ we wschodniej. Poza Paklicą do jeziora wpadają jeszcze 3 niewielkie strumyki.

Linia brzegowa jest urozmaicona. Niemal w całości porasta ją 20-30-metrowej szerokości pas oczeretów. Brzegi jeziora niemal w całości są porośnięte lasami. Wrzyna się w nie wiele zatok.

Woda w jeziorze jest mało przejrzysta. Latem jej przejrzystość nie przekracza metra. Są górki podwodne, wypłycenia porośnięte roślinnością, blaty i ciekawe cyple.

Ryby i techniki łowienia

Akwen obfituje w płocie, leszcze i liny. Są tu również wzdręgi, węgorze, karpie, sieje, szczupaki i okonie.

Białoryb łowi się przede wszystkim z łodzi, na zestawy spławikowe. Przynętami są robaki, ciasta i ziarna zbóż. Łowiska nęci się najczęściej grubymi zanętami, np. kukurydzą.

Drapieżniki łowi się na gumy. Bardzo skuteczna jest metoda z opadu. Warto obławiać stoki przybrzeżne, przy których czają się ładne szczupaki. Na okonie sprawdza się boczny trok.

Sekrety łowiska

Dobre łowiska białorybu znajdują się w okolicach wyspy. Łowi tu wielu wędkarzy. Na drapieżniki warto wybrać się na przeciwległy brzeg od wyspy. Tutaj na obrotówki można przechytrzyć i szczupaki, i okonie.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Zielonej Górze – tel.: (68)453 73 33. Łódkę można wypożyczyć i zwodować w ośrodku wypoczynkowym usytuowanym nad jeziorem. Ośrodek dysponuje też miejscami noclegowymi. Do jeziora prowadzi droga nr 3 (Zielona Góra – Gorzów Wielkopolski). We wsi Jordanowo trzeba odbić na Nowy Dworek.

Dane łowiska
W okolicy