Niewiele jest łowisk, w których obok leszczy i węgorzy żyją trocie wędrowne i pstrągi potokowe. A taka jest właśnie Pasłęka.
Charakterystyka
Pasłęka na odcinku od Jeziora Pierzchalskiego do Braniewa jest bardzo zróżnicowana. Odcinki z leniwie płynącą, głębszą wodą przeplatają się z górskimi bystrzynami. W spowolnieniach bujnie rozwija się roślinność, natomiast w przewężenia dno pokryte jest kamieniami i żwirem.
Brzegi są trudne dla wędkarzy. Porastają je gęste krzaki i drzewa. Miejscami burty są bardzo strome. Wzdłuż nich jest mnóstwo zwalisk i zaczepów. Woda jest przejrzysta.
Ryby i techniki łowienia
Pasłęka to królestwo pięknych kleni. Ale ryby te nie są łatwe do złowienia. Szczególnie latem, podczas niżówki. Wówczas klenie płoszą się nawet na widok żyłki. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być podanie woblera tak, by żyłka nie dotykała wody.
W Pasłęce można złowić także: szczupaki, okonie, bolenie, pstrągi, trocie, jazie, leszcze, płocie, krąpie, miętusy, węgorze i liny. Podobno są też sumy, brzany i świnki.
Sekrety łowiska
Znakomitą przynętą na klenie z Pasłęki są czereśnie. Specjaliści łowią na przepływankę. Tempo prowadzenia zestawu dopasowują do szybkości nurtu. Po prostu przynęta musi przesuwać się po dnie naturalnie. Oprócz czereśni sprawdzają się ziarna grochu i pszenicy.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Elblągu, tel.: (55)232 54 82. Do Braniewa można dojechać drogami: 504, 507, 508. Noclegi: w Braniewie, Ornecie i Elblągu.