Rzeka Kamienna, górny odcinek nad Piechowicami

Górny odcinek wypływającej z Karkonoszy rzeki Kamiennej prezentuje się niezwykle widowiskowo. To jedna z niewielu naszych rzek, które można porównać do alpejskich strumieni. A Kamienna między Szklarską Porębą a Piechowicami właśnie taka jest.

Tuż za Szklarską Porębą Kamienna płynie wąską, zacienioną, górską doliną. Z wielkim pędem jej wody rozbijają się o potężne głazy, głośno hucząc pośród ogromnych granitowych otoczaków. Głazy są tak duże, że ich widok naprawdę wywiera wrażenie, zwłaszcza na kimś, kto odwiedza dolinę Kamiennej po raz pierwszy.

Krystalicznie czysta, lodowata rzeka co krok tworzy głębokie dziury między skalnymi formacjami i pod naturalnymi wodospadami. Szybkie i bardzo niebezpieczne dla brodzących bystrza co chwila przedzielane są miejscówkami pstrągów. Potokowce to jedyne ryby, z którymi spotkamy się na tym odcinku rzeki (Szklarska Poręba–Piechowice). Są bardzo liczne, lecz najczęściej wędkarzom trafia się drobnica bądź podwymiarowe ryby. Ale w Kamiennej są też okazy, które można zobaczyć z niektórych mostków w strefie ochronnej w Piechowicach.

Otoczeniem rzeki jest głównie las i strome górskie zbocza, które wznoszą się z prawego brzegu. Lewy brzeg nieco oszpecają murki oporowe i droga do Szklarskiej Poręby. Łowienie w Kamiennej polega na umiejętnym… przeskakiwaniu z kamienia na kamień i chodzeniu po skałach. Tutaj prawie wcale się nie brodzi. Przynęty trzeba podawać z odpowiedniego dystansu. W czystej wodzie Kamiennej widać wszystko jak na dłoni. Każdy nieopatrzny krok powoduje paniczną ucieczkę wszędobylskich małych pstrążków, a czasem i przyzwoitszych ryb.

Sekrety łowiska

W Kamiennej najlepiej łowić podczas lekkich przyborów wody i jej zmącenia. Wtedy ryby są mniej płochliwe. Można tu połowić wszystkimi metodami muchowymi, podobnie jest ze spinningiem. Ryby w tej jałowej wodzie nie są wybredne, trzeba je tylko odpowiednio podejść.

Informacje

Kamienna należy do ZO PZW Jelenia Góra. Wolno w niej wędkować na spinning i sztuczną muchę. Górny odcinek jest dostępny od kładki przy ul. Jeleniogórskiej powyżej oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie do mostu drogowego przy elektrowni wodnej w Piechowicach Górnych. Poniżej tego mostu jest strefa ochronna. Noclegi znajdziemy w Szklarskiej Porębie, a także w Piechowicach. Okoliczne Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Raj dla turystów i narciarzy.

Dane łowiska
Województwo
W okolicy
Autorzy