Jezioro Dąbrowa Wielka

Jezioro Dąbrowa Wielka To 615-hektarowe jezioro położone jest około 25 km od Olsztynka. Ma bardzo rozwiniętą linię brzegową, urozmaiconą rzeźbę dna z kilkoma głęboczkami dochodzącymi do 30 m i górkami podwodnymi.

Rybostan jeziora jest różnorodny. Oprócz sielaw i siei można tu złowić okazałe szczupaki, okonie, liny, leszcze i węgorze. Południową część jeziora zdobi niewielka, zadrzewiona wyspa, z którą sąsiadują płytkie blaty porośnięte roślinnością. Właśnie tam zaczynam szukać szczupaków. Innym miejscem, w którym można spróbować upolować zębatego, są zatoczki porośnięte roślinnością pływającą, znajdujące się w północnej części akwenu. Tam właśnie sprawdzają się lekkie przynęty gumowe. W zatoczkach często można spotkać wędkarzy polujących na liny – łowią je między liśćmi nenufarów.

Łowisko Dąbrowa

Jezioro słynie z dorodnych płoci, które osiągają tu spore rozmiary dzięki odżywianiu racicznicą. Trzeba ich szukać na lekkich spadkach, gdzie głębokość sięga kilku metrów. Tam też, jako przyłów, trafiają się dorodne leszcze.

Zimą Dąbrowa szybko zamarza i jest często odwiedzana przez wędkarzy. Wtedy najczęściej oblegają podwodne górki, na których łowią okonie. Można tu trafić nawet kilogramowe sztuki.

Sekret łowiska

Znakomitym miejscem do połowu węgorzy jest ujście rzeki Wel. Doskonale biorą późnym popołudniem na rosówki lub pęczek czerwonych robaków.

Informacje

Jest to jezioro licencyjne, objęte strefą ciszy. Jego użytkownikiem jest Gospodarstwo Rybackie Warlity. Zezwolenia można nabyć w Działdowie, Dąbrównie i Ostródzie. Dojazd z Ostródy (w kierunku Warszawy), w miejscowości Rychnowo trzeba skręcić w prawo drogą 537 (kierunek Grunwald) do Samina i dalej drogą 542 do Dąbrówna.

W południowej części jeziora, w miejscowości Kalbornia i Leszcz, znajdują się ośrodki, w których można wynająć domek lub wypożyczyć łódkę.

Dane łowiska
Właściciel
Gospodarstwo Rybackie Warlity
Województwo
Powiat
W okolicy
Autorzy