Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice zwany również Jeziorem Imielińskim leży w województwie śląskim w trójkącie miast Imielin, Chełm Śląski i Dziećkowice. Jest wyrobiskiem piasku napełnionym wodami Soły i Skawy.

Okolice zbiornika stanowią lasy i łąki. Część brzegów zbiornika zostało wybetonowanych. Zbiornik ma powierzchnię 780 ha, długość 4,2 km, szerokość 1,8 km i głębokość 4 – 6 m. Najgłębsze miejsca (do 12 m), znajdują się na południu, przy zaporze czołowej, w okolicy przepompowni wody. Brzegi zachodnie opadają stromo, od północy i wschodu spady są łagodne. W części północno-zachodniej znajduje się górka, której szczyt leży 3 m pod powierzchnią wody. Dno zbiornika pokrywa piasek i twardy ił, tylko w niektórych miejscach, szczególnie w południowej części, leży warstwa mułu. Zbiornik praktycznie pozbawiony jest roślinności, wyjątkiem są płycizny na krańcach północnych. Karcze najliczniej występują w północno-wschodniej części zbiornika. Są to tzw. patyki, znajduje się tam też kilkadziesiąt rowów. Woda w zbiorniku jest dość czysta. Rybostan jest urozmaicony, występują typowe gatunki dla wód stojących a także gatunki rzeczne. Na łowisku obowiązuje strefa ciszy. W zbiorniku występuje bardzo liczna populacja okonia, a dla bardziej doświadczonych i wymagających też coś się znajdzie, gdyż żyją tu wspaniałe sumy, szczupaki, sandacze. Na miłośników białej ryby czekają dorodne płocie, leszcze, liny i karpie. Przy odrobinie szczęścia można złowić klenia bądź jazia. Najlepiej wędkować z łodzi, ponieważ najbardziej atrakcyjne miejscówki nie są dostępne z brzegu.

Informacje:

Gospodarzem Dziećkowic jest Okręg PZW w Katowicach – regulamin łowiska na stronie okręgu. Nad jeziorem znajduje się stanica wędkarska koło PZW Lędziny (tel. 695 032 025), w której można wypożyczyć sprzęt pływający.

Sekrety łowiska:

Przy połowie okonia bardzo skuteczny jest zestaw z bocznym trokiem, a dobrą przynętą są twistery i tzw. portki, czyli niewielkie twisterki dwuogonowe.

Dane łowiska
W okolicy