Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Szeląg Wielki

Jezioro można nazwać perełką wśród okolicznych wód. Ryb jeszcze w nim sporo, woda pieści przejrzystością, a malowniczość krajobrazu wręcz zniewala.

Szeląg Wielki to rynnowe jezioro sielawowe. Jego powierzchnia wynosi 600 hektarów, a głębokość maksymalna 30 metrów. Położone jest ok. 6 km od Ostródy. Akwen niemal ze wszystkich stron otaczają lasy, w tym Rezerwat „Sosny Taborskie”.

Brzegi są urozmaicone, miejscami bardzo wysokie i strome. Zbiornik połączony jest kanałem z Szelągiem Małym (obecnie wyłączony z wędkowania z łodzi). Można tu znaleźć liczne strome stoki, duże i płytkie zatoki oraz powalone drzewa. Są to znakomite miejsca do połowu drapieżników.

Ryb w jeziorze nie brakuje. Sporo jest szczupaków. Łowi się je w litoralu oraz na stromo opadających stokach. Biorą na duże przynęty, np. na kopyta i rippery. Okoni też jest dużo, ale czasami trudno je znaleźć. Jeśli się to uda, warto łowić na boczny trok, małe woblerki i twistery na główce. Dobre są gumki w ciemnych kolorach.

Z ryb spokojnego żeru są duże leszcze, płocie, wzdręgi, a nawet karpie. Łowi się je wszelkimi metodami. Warto wcześniej zanęcić łowisko. Miłą niespodzianką może być złowienie lina. Coraz częściej trafiają się sandacze.

Ryby

Szczupak, okoń, węgorz, leszcz, płoć

Przynęty

Twistery, woblery, białe robaki, ziarna zbóż, czerwone robaki

Informacje

Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Warlity. Zezwolenia można kupić w ostródzkich sklepach wędkarskich. W okolicach jeziora jest kilka ośrodków, w których można wypożyczyć łódkę i wynająć kwaterę. Wolno łowić z łodzi. Dopuszcza się stosowanie silników spalinowych o mocy do 6 KM. Obowiązuje zakaz połowu w nocy.

Sekrety łowiska

Szczupaki najlepiej biorą, gdy powierzchnia wody jest mocno sfalowana. Można je łowić na trolling lub stacjonarnie. Na leszcze z kolei dobry jest zachód słońca.

Dane łowiska
W okolicy