Rzeka Biały Dunajec w Nowym Targu

Biały Dunajec w Nowym Targu

Dolny odcinek Białego Dunajca w Nowym Targu to bardzo urozmaicone łowisko. Wiosną i latem można tu zapolować na pstrągi potokowe.

Rzeka ma tu ok. 25–30 metrów szerokości. Dno pokryte jest otoczakami, żwirem i większymi głazami granitowymi. Co kilkaset metrów przegradzają ją betonowe progi. Tuż pod wodospadami, a także powyżej spiętrzeń tworzą się przegłębienia. Brzegi są niskie. Miejscami porastają je kępy wierzb. Choć rzeka płynie u stóp Nowego Targu, to jednak nad wodą jest cicho i spokojnie. Pięknie widać stąd Tatry.

Na tym odcinku rzeki najwięcej jest drobnych pstrągów potokowych. Ale systematycznie łowione są też większe okazy, zwłaszcza podczas podwyższonego poziomu wody. Mniej jest lipieni, za to trafiają się klenie i tęczaki uciekające z wyżej położonych hodowli. Przy połączeniu Białego Dunajca z Czarnym można spotkać się z głowacicami, które w tym miejscu już niejednemu muszkarzowi demolowały zestawy.

Sekrety łowiska

Latem o świecie lub wieczorem można tutaj trafić na chwile, gdy ładne pstrągi wypływają z dziur pod wodospadami do chruścików. Miejscowi wędkarze łowią duże potokowce na tzw. glajchy, nimfy imitujące rosówki.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW Nowy Sącz. Na Białym Dunajcu wolno łowić tylko na sztuczną muchę. Zezwolenia na połów (nowosądeckie znaczki) są dostępne w nowotarskich sklepach wędkarskich usytuowanych przy rzece. Noclegi bez problemu można znaleźć w Nowym Targu, a także w innych podhalańskich miejscowościach.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy