Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Śniardwy (Wisienki)

Patrząc na mapę Krainy Tysiąca Jezior, nie sposób nie zwrócić uwagi na największe jezioro w Polsce. Aby lepiej poznać charakter jeziora Śniardwy, warto „podzielić” je na mniejsze części. Jedną z nich są właśnie „Wisienki”.

Wisienki” to potoczna nazwa używana przez miejscowych wędkarzy. Leżą w południowo-zachodniej części jeziora i obejmują dość spory obszar. Rozciągają się wzdłuż zachodniego brzegu. Od południa ogranicza je przewężenie zwane „Kalą”, które jest jednocześnie początkiem jeziora Seksty, od północy zaś dwie wyspy – Czarcia i Pajęcza. Brzeg w tym miejscu porośnięty jest przez trzcinowiska. Głębokość przy trzcinach waha się od 0,5 do 1,5 m, natomiast średnia głębokość całych „Wisienek” wynosi około 3 m. Łódź jest konieczna, gdyż brzegi są niedostępne. Dno jest tu twarde, często kamieniste. Roślinność wodna jest bogata, zwłaszcza na górkach. Łowi się głównie płocie, wzdręgi i leszcze, a także krąpie, karasie oraz liny. Najlepszy czas na łowienie przypada na wakacyjne miesiące. W czerwcu, lipcu oraz sierpniu ryby najchętniej trzymają się trzcinowego gąszczu. Najlepiej żerują tuż po świcie w pobliżu głębszych trzcin. Grube ziarna zbóż to ulubiona, selektywna i dobra przynęta. Najlepsze to kukurydza z puszki, parzona pszenica oraz gotowy pęczak w słoiczkach. Spinningiści w poszukiwaniu drapieżników odwiedzają przede wszystkim podwodne górki, które są ostoją okoni, szczupaków, rzadziej sandaczy. Kilka kolorów twisterków o wielkościach 3–5 cm, dociążonych główkami 5–15 g, to podstawa, by złowić wakacyjnego pasiaka. Gumą interesują się też szczupaki i sandacze. Uzupełnieniem wędkarskich przynęt na drapieżniki jest żywiec. Czerwiec to na Śniardwach jeden z najlepszych okresów na zębacza. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na metrową rybę.

Sekrety łowiska – Dwa–trzy ziarna kukurydzy konserwowej na haku w tym łowisku to sprawdzona przynęta na duże wzdręgi i płocie.

Informacje – Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy” Sp. z o.o., Okartowo 7a, tel. (87) 425 30 06, faks (87) 425 32 98. Zezwolenie na wędkowanie w jeziorach spółki jest ważne tylko wraz z paragonem fiskalnym.

Dane łowiska
W okolicy