...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Staw Barbara

Barbara to otoczony lasem zbiornik wodny położony na południe od Katowic, w dzielnicy Giszowiec.

Staw jest spiętrzony wysokim mnichem na leśnym potoku. Jego głębokość wzrosła też dzięki eksploatacji górniczej na tym obszarze. W jej wyniku dno stawu się obniżyło, a woda wystąpiła ze zbiornika i przykryła nawet fragment okolicznego lasu.

Staw jest bardzo malowniczy. Można nawet stwierdzić, że to takie „mazurskie klimaty” u podnóża śląskiej aglomeracji. Jak okiem sięgnąć, wszędzie tu stare lasy poprzecinane pasami sosnowo-modrzewiowych młodników, rosnących na piaskowych wzgórzach. Barbara jest stawem o tajemniczej, ciemnej wodzie i znacznej głębokości – przy zachodnim brzegu sięgającej nawet kilku metrów. Dno jest nieregularne, pełne dołów i wypłyceń. Zbiornik obfituje w zaczepy, zatopione korzenie i nieraz całe drzewa, na których konarach urwano już niejeden zestaw.

Rybostan zbiornika jest bogaty, systematycznie uzupełniany najatrakcyjniejszymi gatunkami ryb. Dominują płocie, leszcze, wzdręgi, liny, karasie i karpie. Ciekawostką są jazie, które można czasem zobaczyć, jak „patrolują” powierzchnię wody.

Amatorzy ryb drapieżnych powinni nastawić się głównie na szczupaki, których ciemne ubarwienie jest tak samo tajemnicze jak woda, w której bytują. Okonie też są, ale łowi się raczej mniejsze sztuki.

Sekrety łowiska

Barbara to stary zbiornik, w którym występują „wiekowe” ryby. Niestety, kilka lat temu był konserwowany – powyciągano z niego konary drzew, a także nieco go pomniejszono, wyrównując brzegi. Na tym łowisku wędkarz może zobaczyć stado saren, a nad głową parę myszołowów. Godne polecenia samotnikom, którzy mają ograniczoną możliwość dalszego wyjazdu z dużego miasta.

Informacje

Staw Barbara jest łowiskiem okręgu PZW Katowice. Nad staw nie można dojechać samochodem. Najbliższy parking znajduje się przy stawie Janina, położonym kilkaset metrów od Barbary. Nad Janiną są także punkty gastronomiczne, a w okolicznych lasach liczne, dobrze oznakowane ścieżki rowerowe i turystyczne szlaki.

Dane łowiska
Właściciel
PZW Katowice
Województwo
Powiat
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.