...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Ublik Wielki

Przy trasie nr 63 z Orzysza do Giżycka leży wiele malowniczych i ciekawych mazurskich jezior. Jednym z nich jest Ublik Wielki, który we wsi Wyszowate odkrywa swoje północne obrzeża.

Ublik Wielki to typowe jezioro rynnowe. Jego całkowita długość wynosi prawie 4 km. Powierzchnia jeziora to prawie 194 ha, więc można je zaliczyć do większych w okolicy. Choć w sąsiedztwie jest jeszcze kilka podobnych zbiorników, to właśnie Ublik Wielki przyciąga wędkarzy pięknem i licznym rybostanem. Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta. Roślinność umiarkowanie porasta brzegi i dno jeziora. Gatunki najczęściej występujące to trzcina oraz wywłócznik. Brzegi jeziora są wysokie i strome, otoczone lasami, łąkami oraz polami. Ublik ma cztery dołki o głębokości od 8 do 32,5 m. Jest to jednocześnie najgłębsze miejsce w jeziorze.

Występuje tu wiele gatunków ryb, które tworzą silne i liczne populacje. Najliczniej występują płocie, leszcze, liny, okonie, szczupaki i sieje.

Białoryb jest tu mało wybredny i bierze praktycznie na wszystko. Trudniej skusić większe sztuki. Dla nich warto nadziać na haczyk sporą kanapkę. Dobre przynęty to: kolorowe robaki, gnojaki, pszenica, pęczak czy kukurydza. Na takie smakołyki kuszą się przede wszystkim pokaźne leszcze i liny. Wędkarze łowiący drapieżniki powinni skupić się szczególnie na szczupakach i okoniach, a wytrwałym polecam sieję. Drapieżniki łowi się w typowych jeziorowych miejscówkach. Najczęściej jest to pas trzcin oraz spadki do dołków.

Sekrety łowiska – Jeżeli łowimy zimą, może się nam trafić srebrna królowa, czyli sieja. Najczęściej brania są w toni, na wodzie o głębokości 4–12 m, na sporą błystkę wykonaną z cyny lub stopu cyny z ołowiem.

Informacje – Ublik Wielki podlega Gospodarstwu Rybackiemu w Giżycku Sp. z o.o., ul. Piękna Góra 4c, 11-500 Giżycko, tel. (0) 87 428 54 08 lub 429 25 07. Zezwolenie można kupić w sklepie artykułów przemysłowych „Ochotka” Mirosław Nazaruk, 12-250 Orzysz, ul. Giżycka 2, tel. kom. 668 674 134.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.