Jezioro Pluszne Małe

Małym Plusznem nazywana jest wąska i długa odnoga znajdująca się w południowej części jeziora Plusznego.

Położone kilka kilometrów od Olsztynka jezioro Pluszne ma opinię jednego z najbardziej przetrzebionych jezior w tym rejonie i jednocześnie jednego z najpiękniejszych, które klimatem i urokiem dorównuje pobliskiemu jezioru Łańskiemu. Nad tą częścią jeziora znajduje się kilka dużych ośrodków wypoczynkowych, które mogą być dobrą bazą do wędkarskiego wypadu. W okresie wakacyjnym spędzający tu urlop wędkarze łowią co najwyżej małe płocie i okonie. Jednak w bardziej sprzyjającym okresie, a na Plusznem jest to przełom wiosny i wczesnego lata oraz jesień, południowa część jeziora potrafi mile zaskoczyć. Przede wszystkim jest tu cicho i spokojnie. Przez cały dzień można spotkać na jeziorze co najwyżej nielicznych miejscowych wędkarzy.

Małe Pluszne ma sporą populację ładnej płoci. Na głębokości 5–6 m można trafić stada ryb od 25 cm do 35 cm. Najskuteczniejsza przynęta to kukurydza konserwowa, a przy dłuższym nęceniu – gotowane ziarna kukurydzy. Na lekką spławikową wędkę można złowić przy pomoście sporo niewielkich i średnich płoci oraz złociste krasnopióry. Po dłuższym nęceniu w pobliży trzcinowisk możemy trafić ładne liny, które biorą na kukurydzę oraz na białe i czerwone robaki. Choć trzeba przyznać, że jest to zadanie dla naprawdę cierpliwych wędkarzy, którzy potrafią czekać na jedną dużą rybę kilka dni. Spinningiści i łowiący na żywca szczupaki łowią zazwyczaj ryby niewymiarowe lub ledwo wymiarowe. Warto za to nastawić się z lekkim spinningiem na okonie, których jest tu sporo. Zazwyczaj łowione są sztuki do 30 cm, ale trafiają się większe egzemplarze. Czasem można je obserwować z pomostu, gdy przebywają na płytkiej wodzie.

Sekret łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć w czerwcu i we wrześniu. Na okonia znakomite są seledynowe twisterki z brokatem.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Swaderki Sp. z o.o. Zezwolenia można wykupić w sklepach wędkarskich w Nidzicy czy Olsztynku oraz przez stronę www.swaderki.pl. Obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy