Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Centuria

Centuria to prawobrzeżny, pstrągowy dopływ górnej Białej Przemszy. Swój bieg rozpoczyna w okolicy Niegowonic by po kilkunastu kilometrach połączyć się z Białą Przemszą w okolicach Błędowa.

Pierwsze kilometry Centurii, do miejscowości Chechło, są wędkarsko nieatrakcyjne. Rzeczka jest bardzo mała i płytka. Dopiero w okolicach Chechła Centuria przejmuje wodę z dopływów i źródeł, powiększa się i zmienia swój wizerunek. Na terenie Chechła płynie wśród łąk i wysokich traw. Nosi znamiona starej regulacji, płynie raczej prostym odcinkiem, ale na szczęście pośród faszyny wymyła wiele dołków.

Kilkaset metrów poniżej dolnego mostka w Chechle regulacje się kończą i zaczyna się dziki odcinek Centurii. Nie jest on zbyt długi (około 2–2,5 km), ale wygląda ciekawie. Rzeka płynie wśród lasów. Co krok napotkamy tu doły i podmycia, w których są kryjówki pstrągów.

Szerokość rzeczki to 2,5–3 m. Głębokość jest bardzo zmienna, zwłaszcza w dolnym odcinku. Dno jest piaszczyste, na przelewach żwirowe. Odcinki łąkowe, nie zasłonięte przez korony drzew, bujnie porastają roślinnością zanurzoną. Latem rośliny mogą utrudniać wędkowanie, ale dla ryb ich występowanie jest niezwykle korzystne, ponieważ pstrągi mają się gdzie schować.

Centuria może zaskoczyć czasem pięknym pstrągiem, ale w większości łowi się tu ryby drobne. Dla mnie to rzeka późnej wiosny – wtedy najbardziej warto tu przyjechać. Problemem Centurii jest miejscowe kłusownictwo. Nieraz trafiałem tu na zastawione samołówki, niestety także z martwymi rybami.

Sekrety łowiska

Centurię odwiedzają głównie spinningiści, ale jej łąkowe odcinki idealnie nadają się do łowienia na muchę. Skuteczne są tutaj duże, mokre, smużące muchy, prowadzone po powierzchni nad roślinami.

Informacje

Na Centurii wolno wędkować tylko na przynęty sztuczne i roślinne. Zakaz spinningowania obowiązuje od 1 września do końca stycznia. Rzeka należy do ZO PZW Katowice. Centuria płynie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W okolicy znajduje się słynna Pustynia Błędowska, a także inne jurajskie ciekawostki turystyczne

Dane łowiska
W okolicy