Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Wielkie

Jest to jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim, w powiecie kartuskim (województwo pomorskie), sąsiadujące od północy z malowniczą wioską Miechucino.

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora brzmi: Wielkie Jezioro. Jednak w różnych publikacjach i na mapach topograficznych zbiornik ten występuje pod nazwą Jezioro Wielkie. Jego powierzchnia według różnych źródeł wynosi od 32,5 do 34,7 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 165,5 m n.p.m. Głębokość maksymalna to około 18,2 m ( według innych źródeł 17,5 m). Wody tego zbiornika zaliczono do II klasy czystości, a zasilane są wodami Łeby, która niedaleko stąd bierze swój początek.

Wielkie Jezioro jest zbiornikiem z urozmaiconą linią brzegową, ma kilka zatoczek oraz stromo opadające brzegi. Dno piaszczysto-żwirowe z niewielką ilością mułu. Tylko po północno-wschodniej stronie jest gęsto porośnięte moczarką i wywłócznikiem. Brzegi porasta tatarak, pałka wodna i sitowie.

Na stokach po wschodniej stronie jeziora możemy liczyć na brania ładnych szczupaków i średnich okoni. W zatoczce w południowo-zachodniej strefie kilka razy w ciągu dnia dają o sobie znać większe pasiaki, jednak należy uważać z odchudzaniem sprzętu, ponieważ i tu szansa na spotkanie ze szczupakiem jest całkiem realna. Z białorybu występują tu płocie, wzdręgi, rzadziej leszcze i liny, poławiane na grunt i metodami spławikowymi, głównie na kukurydzę i białe lub czerwone robaki. Wody jeziora zamieszkuje dość liczna populacja sielawy.

Sekrety łowiska– Okonie i szczupaki bardzo chętnie atakują błystki obrotowe.

Informacje- Jezioro znajduje się po lewej stronie drogi krajowej 211, na trasie Kartuzy– Sierakowice, w miejscowości Miechucino. Obecnie zmienił się dzierżawca jeziora. Podobno ma on w planach utworzenie punktu informacyjno-handlowego, w którym będzie można wykupić zezwolenie na połów ryb.

Dane łowiska
W okolicy