Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Ślęza we Wrocławiu

Źródła Ślęzy znajdują się na Przedgórzu Sudeckim. Po przepłynięciu 262 km rzeka kończy bieg jako lewobrzeżny dopływ Odry uchodzący do niej powyżej osiedla Kozanów.

Szerokość Ślęzy waha się od kilku do kilkunastu metrów, a przeciętna głębokość wynosi około 1 m. Cały opisywany odcinek został poddany melioracji. Na szczęście przyroda szybko sobie z nią radzi, więc nie brakuje zdziczałych miejsc. Przez wiele lat bezpośrednio do rzeki zrzucane były ścieki. W ostatnich latach rzeka się oczyściła. Na wysokości stadionu miejskiego znajduje się elektrownia wodna uniemożliwiająca migrację ryb w górę rzeki z Odry. Przyujściowy odcinek od Odry do elektrowni to znakomite wiosenne łowisko białorybu. Największą atrakcją jest możliwość złowienia rekordowego klenia, który zapuszcza się w głąb Ślęzy w ślad za migrującymi uklejami. Kiedy zrobi się już naprawdę ciepło i przyujściowy odcinek opustoszeje, warto wybrać się powyżej elektrowni, gdzie również występują klenie. Ich liczebność nie ulega sezonowym wahaniom. Najczęściej łowione są ryby o długości 30–35 cm, ale w łowisku są również rekordowe sztuki. Wędkarze kuszą je zarówno na mikrowoblerki, jak i na przynęty naturalne, np. kukurydzę, wiśnie, czereśnie, najczęściej podane na delikatnej gruntówce z drgającą szczytówką. Białe robaki nie są selektywne i wabią wszędobylskie kiełbiki. Na Ślęzie można liczyć również na dorodne płocie, a nieraz zdarza się przyłów w postaci jazia. Spośród drapieżników łatwo o okonia, ale tylko do 25 cm. Wymiarowe szczupaki są rzadkością.

Mimo że Ślęza jest w znacznym stopniu rzeką zdegradowaną przez działalność człowieka, jednak w dalszym ciągu zachowuje urok małej rzeczki i można nad nią spędzić miłe chwile z wędką.

Sekrety łowiska:

Pstrągi w Ślęzie to nie legenda – występują w niej naprawdę, ale rekordowych okazów nie widziałem. Trafiają się wędkarzom na imitacje kiełbika i okoniowe paprochy.

Informacje:

Opisywany odcinek Ślęzy podlega Okręgowi PZW we Wrocławiu, tel. 713 444 m401. Do łowiska można wygodnie dojechać samochodem lub komunikacją miejską.

Dane łowiska
W okolicy