Wyglądają jak niepozorne ciurki. Ale niosą podgrzaną wodę i ryb w nich nie brakuje.
Charakterystyka
Łączna długość kanałów przekracza 40 km. Ich szerokość waha się od 20 do 30 metrów. Średnia głębokość wynosi 2,5 m. Wybudowano je po to, by połączyć jeziora: Pątnów, Wąsosze, Mikorzyn, Ślesin, Licheń i Gosławice. Kanały wraz z tymi akwenami wchodzą w skład otwartego systemu chłodzenia 3 potężnych elektrowni: Pątnów, Adamów i Konin. Część kanałów niesie podgrzaną wodę, która po schłodzeniu wraca innymi kanałami do elektrowni.
Kanały są proste i równe. Wyglądają mało atrakcyjnie. Brzegi porastają krzaki, trawy i trzciny. Jest mnóstwo miejsca do wędkowania.
Dno kanałów jest piaszczyste i płaskie. Urozmaicają je jedynie kolonie ogromnych małży. Kanały przegradza wiele spiętrzeń i przepławek.
Ryby i techniki łowienia
Niestety, z roku na rok w kanałach łowi się coraz mniejsze ryby. Niewielkie płoteczki, leszczyki i krąpiki biorą dosłownie zawsze i na wszystko. Szczególnie jeśli łowisko zanęci się drobną zanętą. Ale są tu także: karpie, amury, tołpygi, klenie, liny, karasie, węgorze, szczupaki i okonie.
Płocie i inne drobne ryby łowi się głównie na przepływankę. Niektórzy stosują zestawy z koszyczkiem zanętowym.
Sekrety łowiska
Na konińskich kanałach nigdy nie można być pewnym, gdzie będą brały ryby. Czasem lepsze są te z podgrzaną wodą, a czasem te z zimną. Dlatego przed wyborem miejsca warto zapytać miejscowych wędkarzy, gdzie łowić.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” – tel.: (63)242 73 17. Pozwolenia na wędkowanie dostępne są w siedzibie Gospodarstwa: Gosławice, ul. Rybacka 2. Tu trzeba zapoznać się z regulaminem obowiązującym na łowisku.
Noclegi można znaleźć w Koninie, a w sezonie letnim nad pobliskimi jeziorami konińskimi.