To mniejszy brat północnego zbiornika Jeziora Raduńskiego Dolnego, rynnowe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim, wchodzące w skład systemu Jezior Raduńskich.
Jest to bardzo malowniczy akwen, o urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi półwyspami i zatoczkami. Po wschodniej stronie brzegi bardzo mocno opadają w kierunku jeziora, tworząc malownicze wzgórza. Północny kraniec połączony jest przesmykiem z większym z jezior – z Raduńskim Dolnym, natomiast południowa część rozwidla się na dwie wąskie zatoki, z których wschodnia ma bezpośrednie połączenie z Jeziorem Stężyckim.
Powierzchnia Raduńskiego Górnego wynosi 3,88 km2, a maksymalna głębokość – 43 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, do których często przybijają amatorzy sportów wodnych.
Okolice wysp to jedne z najlepszych łowisk drapieżników, a strome stoki z licznymi podwodnymi półkami są doskonałymi łowiskami dorodnych płoci, leszczy i innego białorybu, jak również okoni i szczupaków. W Jeziorze Raduńskim Górnym występuje sieja, sielawa, a dość częstym podlodowym przyłowem bywa miętus. Często poławiane są tu węgorze, choć dobre lata jezioro to ma już za sobą.
Sekrety łowiska
Maleńka mormyszką na cienkiej żyłce może przynieść nam piękne ryby w okresie zimowym, ale warto pokręcić się z podlodową błystką tam, gdzie wędkują miejscowi. Sieja to wspaniała zdobycz.
Informacje
Gospodarzem jeziora jest spółdzielnia rybacka. Zezwolenia wędkarskie na kompleks Jezior Raduńskich można nabyć w sklepach wędkarskich w Gdańsku, Żukowie, Kartuzach i Kościerzynie. Dojazd drogą wojewódzką 228 (Kartuzy–Sulęczyno) lub z drogi Gdynia–Kościerzyna na Szymbark i Stężycę.
Ryby
Płocie, leszcze, okonie, szczupaki, węgorze, miętusy, sieje