...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Mała Panew poniżej Turawy

Odcinek rzeki poniżej tej znanej zaporówki jest bardzo ciekawym łowiskiem. Rybostan jest tu bogaty, a stan wody uzależniony od zrzutu wody z jeziora.

Rzeka ma tu zmienny charakter. sSą odcinki wolniejsze, jak w krainie leszcza, ale są też szybkie bystrza ze żwirowym dnem, przypominające podgórskie odcinki krainy brzany. Ta różnorodność sprzyja występowaniu drapieżników, dlatego warto się tu wybrać ze spinningiem. Cały opisywany odcinek aż do ujścia do Odry jest dobrym łowiskiem okoniowym. Poza okoniami trafiają się średnie szczupaki i sandacze, a jeśli posłużymy się lekkim spinningiem, przynętę może zaatakować kleń lub jaź. Podobny rybostan występuje poniżej miejscowości Luboszyce. Jest tu jednak wyraźnie więcej kleni i trafiają się większe sztuki. Jest kilka ciekawych miejsc, gdzie można pobrodzić z muchówką. Najlepszy odcinek jest poniżej ostatniego spiętrzenia przed ujściem Małej Panwi do Odry. Poniżej jazu w miejscowości Czarnowąsy można liczyć już na każdego drapieżnika żyjącego w Odrze. Dochodzi nam boleń, brzana i sum. Lekkim spinningiem można tu złowić dużego klenia lub jazia. Warto się nastawić na te gatunki i przy okazji obłowić przyujściowy odcinek Jemielnicy, która uchodzi ok. 200 m powyżej mostu drogowego na trasie Opole–Namysłów. Mała Panew jest dobrym łowiskiem wszelkiego białorybu, dlatego wielbiciele spławika czy gruntówki mogą też spędzić na niej udany dzień. Pisząc o tej wodzie, nie można pominąć miętusa, którego wędkarze poławiają systematycznie z gruntu na martwą rybkę.

Sekrety łowiska

Okonie chętnie biorą na gumki i małe błystki obrotowe. Na płytszych odcinkach, gdzie da się brodzić, warto spróbować metody muchowej. Przy wyższych stanach Odry warto odwiedzić dolny odcinek w Czarnowąsach.

Informacje

Gospodarzem wody jest Okręg PZW Opole, tel. 77 454 55 54. Poniżej zapory zbiornika retencyjnego Turawa obowiązuje strefa ochronna na odcinku 200 m. W okresie od 1 marca do 31 maja strefą ochronną jest objęty również odcinek rzeki od mostu drogowego na trasie Opole–Namysłów do ujścia Małej Panwi do Odry.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.