Zbiornik Czapielówka

Nad Czapielówką odpoczywają przez cały rok mieszkańcy Białegostoku. Zalew to również raj dla wędkarzy ze względu na mnogość występujących tu gatunków ryb.

Zbiornik Czapielówka znajduje się około 1,5 km od Czarnej Białostockiej. Został wybudowany w 1981 r. przez mieszkańców miasta. Jego powierzchnia wynosi 16,3 ha. Jest położony, jak na puszczańską gminę przystało, na leśnej polanie. Co roku odbywają się tu liczne zawody wędkarskie oraz imprezy gminne.

Średnia głębokość zalewu wynosi około 1–2 m. Najpłytszymi miejscami są zatoki, a najgłębszymi – okolice wału. Dno zbiornika pokrywa gruba warstwa mułu. W akwenie nie ma twardych zaczepów, ale jest tu dużo roślinności podwodnej. Od początku zbiornik intensywnie zarybiano karpiami, amurami, sandaczami, szczupakami, linami, karasiami i sumami. Na terenie zalewu znajduje się bardzo dużo stanowisk na zasiadkę, ale najlepsze są w płytkiej zatoce. Nie można jednak dojechać do nich samochodem (tereny leśne), więc auto musimy pozostawić na parkingu niestrzeżonym. Podczas nocnych połowów karpi możemy spotkać się z dużym leszczem, amatorem kulek proteinowych.

Sekrety łowiska

W środkowej części zalewu są rozległe wypłycenia pokryte żwirem – to wspaniałe miejsce dla łowców sandaczy. Szczupaki są wszędzie, ale te duże w trzeciej zatoce (największej, tzw. marszałkowskiej).

Informacje: Gospodarzem wody jest PZW Białystok. Nie można łowić ze środków pływających. Jadąc nad zalew, należy kierować się na Czarną Białostocką położoną na trasie Białystok–Sokółka, w odległości około 20 km od Białegostoku.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy