Wędkarski Świat

Jezioro Kościuszki (Olchowo) koło Nowogardu - Wędkarski Świat
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Kościuszki (Olchowo) koło Nowogardu

Akwen jest mało znany wśród wędkarzy, jednak jak każda woda ma swoje tajemnice. Jeśli ktoś ceni ciszę i spokój, z pewnością będzie zadowolony.

Jezioro ma powierzchnię 46 ha, średnia głębokość wynosi 3 m, maksymalna – 8 m. Przed laty łowisko słynęło z pięknych leszczy, krąpi, sandaczy i węgorzy. Leszcze łowiło się z gruntu na sprężynę, sygnalizatorem był kawałek twardej pianki w kształcie walca zawieszonej na żyłce. W tamtych czasach o feederze mało kto słyszał. Leszcze łowiło się najczęściej z kładek na południowym, północnym i wschodnim brzegu, a najlepszą przynętą był czerwony robak lub ciasto z mąki i wody z czosnkiem lub anyżem. To tutaj pewnej ciepłej nocy złowiłem z bratem ponad 50 leszczy o masie od 0,5 do 2 kg. Sandacze łowiło się głównie na filet, szczupak też był i brał na blachy prowadzone przy trzcinach. Jezioro trafiło potem w ręce prywatnego dzierżawcy, który wytłukł wszystko, co żywe, a przy okazji wyciął wszystkie zbudowane przez wędkarzy pomosty. Od kilku lat jezioro znów należy do PZW i jest systematycznie zarybiane sandaczami, linami i innymi gatunkami. Kilogramowe leszcze i półkilogramowe płocie nie są tu rzadkością. Siłami rąk wędkarzy na północnym zalesionym brzegu znowu powstały pomosty, a także wiata dla wędkarzy i biwakowiczów. Lin jest teraz częstą zdobyczą wędkarskich wypraw. Dobre miejscówki na złocistego prosiaczka są po całej wschodniej stronie zbiornika. Na jeziorze można łowić z łodzi. Akwen jest dobrze pilnowany przez SSR Nowogard. Złowione sandacze nie należą do okazów, jednak ich populacja rośnie. Na jeziorze nie ma tłoku, bez problemu można łowić w weekend, a ułatwia to spora liczba pomostów.  

Sekrety łowiska:

Na okonia dobre będą małe obrotówki i woblery, a na szczupaki warto popłynąć na wschodnią stronę jeziora. Dobre wyniki na białej rybie osiągniemy po kilkudniowym nęceniu. Nieoczekiwanym przyłowem może być niewielki karp.

 Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Okręg PZW Szczecin, tel. 91 434 76-25, a najświeższe informacje można uzyskać w Kole PZW Nowogard Miasto, tel. 91 392 21 28. Najłatwiej dojechać tutaj z Olchowa, utwardzona droga prowadzi nad samo jezioro od wschodniej strony. Drugi dojazd polnymi drogami od wsi Kościuszki.

Dane łowiska
W okolicy