Lotnicze zdjęcia tego odcinka rzeki Iny były prezentowane jako obraz jednej z ostatnich dziko meandrujących pomorskich rzek. Miejsca płytkie i bystre poprzeplatane są kilkumetrowymi dołami na zakrętach, a i na prostkach trafiają się głębokie rynny. Znaczna część rzeki płynie pośród łąk, gdzieniegdzie przecinając niewielkie lasy. Prawdziwie leśny, wręcz puszczański charakter rzeka zachowała na kilku kilometrach tuż powyżej Goleniowa.
Przepływ wody z prędkością między 0,5 a 1 metr na sekundę stwarza dogodne warunki bytowania dla większości gatunków naszych rodzimych ryb. Przede wszystkim jest to jednak siedlisko ryb łososiowatych. Trocie i łososie licznie wstępują do wód Iny na tarło. Poza tym występują też pstrągi potokowe i lipienie, a za sprawą hodowli zlokalizowanych w dorzeczu i górnym biegu trafiają się kilkukilogramowe pęczaki (przez wiele lat rekord kraju tego gatunku pochodził właśnie z wód Iny). Niestety, przegrzewające się latem wody wygolonej powyżej Stargardu Szczecińskiego z nadbrzeżnych zarośli i zadrzewień rzeki zmuszają łososiowate do zasiedlania okolic chłodniejszych dopływów i występowania wyspowego. Przy użyciu spinningu z powodzeniem możemy łowić, prócz łososiowatych, dorodne jazie i klenie, natomiast z gruntu na przynęty roślinne – coraz liczniejszą certę. Niektóre odcinki nadają się doskonale do połowów na sztuczną muchę. Na spinning możemy też trafić ładnego bolenia. Licznie występują okonie i szczupaki, uzupełniając wędkarską ofertę.
Sekrety łowiska
Zimowe łososiowate chętnie zagryzają zarówno woblery, jak i blachy, jest jednak wśród miejscowych sporo „gumiarzy”. Jest też kilka odcinków doskonałych do muchy. Wiosną i wczesnym latem jaziowe cacka warto zbroić nieco mocniej i z grubością linki też trzymać się bliżej trociowych rozmiarów, ponieważ majowe i czerwcowe srebrniaki regularnie demolują na Inie jaziowe zestawy.
Informacje
Od 2004 roku Ina jest wodą ZO PZW Szczecin. Od mostu na ul. Przestrzennej w Goleniowie jest to woda pstrąga i lipienia. Obowiązują przynęty sztuczne i roślinne oraz połów jedną wędką od 1 stycznia do końca września. W okresie ochrony tarła łososiowatych obowiązuje zakaz wędkowania.