...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Wyrobiska pożwirowe „Gryżyce I” i „Gryżyce II”

Wyrobiska pożwirowe „Gryżyce I” i „Gryżyce II” to zespół sześciu zbiorników stanowiących bardzo dobre łowiska kilkunastokilogramowych karpi. „Gryżyce I” to trzy stawy o łącznej powierzchni 8, 8 ha i statusie łowiska specjalnego, a „Gryżyce II” (26,1 ha) są łowiskiem ogólnodostępnym PZW.

Cała żwirownia zasilana jest przez płytko położone, czyste wody gruntowe. Miejscami spadki dna sięgają 10 m. Pod wodą znajdują się wypłycenia oraz miejsca porośnięte roślinnością podwodną. Atrakcyjne pod względem wędkarskim są okolice wysp. Łatwo dostępny, płaski brzeg zwiększa komfort łowienia, szczególnie podczas kilkudniowych zasiadek.

Rokroczne zarybienia całego kompleksu dużymi karpiami sprawiły, że łowisko obfituje w rekordowe sztuki. Łowi się je na kulki proteinowe i kukurydzę. Nie brakuje także amurów, złotych leszczy, karasi i tłuściutkich linów. Najczęściej łowione są średnie leszcze i płotki, ale przy połowie tych pospolitych ryb w każdej chwili można liczyć na niespodziankę w postaci węgorza lub pstrąga tęczowego, który również został wprowadzony do łowiska. Drapieżniki na „Gryżycach” traktowane są trochę po macoszemu. Miejscowi wędkarze zafascynowani są głównie cyprinusami. Od czasu do czasu komuś trafia się kilkunastokilogramowy sumek. Spośród innych drapieżników łowione bywają szczupaki i sandacze. Utwardzone drogi umożliwiają dojazd na łowisko z przyczepą kempingową. Z drogi nr 12 najlepiej zjechać na rondzie w Żaganiu w kierunku Żagańskiej Strefy Gospodarczej, dalej należy skręcić w lewo w ulicę Bolesława Chrobrego, następnie za oczyszczalnią ścieków trzeba skręcić w prawo.

Sekrety łowiska:

Kilkudniową zasiadkę najlepiej zaplanować na łowisku specjalnym „Gryżyce I”, które ma zdecydowanie bardziej kameralny charakter w stosunku do obleganych w sezonie letnim „Gryżyc II”. Czysta woda i piaszczyste brzegi przyciągają licznych i głośnych plażowiczów, którzy szczególnie upodobali sobie okolice olbrzymiej przybrzeżnej hałdy wydobytego piasku.

Informacje:

„Gryżyce I” i „Gryżyce II” podlegają Okręgowi PZW w Zielonej Górze, tel. 48 684 53 73 33. Zezwolenia można nabyć w siedzibie koła nr 1 w Żaganiu, ul. Rynek 11, tel. 68 377 015 4 Obowiązuje zakaz wędkowania ze środków pływających. Wędkarz musi mieć przy sobie wagę. Łowisko dostępne przez cały rok, z wyjątkiem okresów zarybień i zawodów. Na stawie nr 3 łowiska specjalnego wprowadzono obręb ochronny – „tarlisko” wyłączony z wędkowania. Więcej szczegółów w regulaminie łowiska specjalnego.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.