Postomia to wyjątkowe łowisko. Przez znaczną część roku rzeka jest niedostępna dla wędkarzy.
Charakterystyka
Postomia rozpoczyna swój bieg w okolicach Sulęcina, a kończy koło Kostrzyna, wpadając do Warty. Jest niewielka. Przy normalnym stanie wody ma 10-15 metrów szerokości i do 1,5 głębokości. Brzegi są podmokłe, porośnięte pasem drzew i krzewów. Lecz po intensywnych opadach rzeczka zamienia całą okolicę w morze wody. Zdarza się to kilka razy w roku. W tym okresie wędkowanie w tej okolicy nie jest możliwe.
Ryby i techniki łowienia
Częste wylewy sprzyjają rozmnażaniu się ryb. Można tu złowić: płocie, leszcze, krąpie, karasie, karasie srebrzyste, wzdręgi, liny, karpie, jazie i klenie. Trafiają się amury, a nawet tołpygi. Z drapieżników są szczupaki, okonie, sandacze, bolenie, sumy i węgorze.
Na ryby spokojnego żeru dobre są larwy chruścików oraz czerwone robaki. Drapieżniki łowi się na żywca oraz na sztuczne przynęty. Z wabików spinningowych sprawdzają się błystki wahadłowe w stonowanych kolorach. Warto stosować solidne zestawy.
Sekrety łowiska
O chruściki w Postomi trudno. Jednak miejscowi wędkarze wiedzą, gdzie ich szukać. Warto więc poprosić ich o pomoc.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Gorzowie Wielkopolskim – tel.: (95)722 34 02. Na rzece oraz rozlewiskach utworzono rezerwat przyrody, w którym obowiązują specjalne przepisy. Na tym łowisku wędkowanie dozwolone jest po wykupieniu stosownego pozwolenia.
Noclegi można znaleźć w Kostrzynie i Słońsku. Nad wodę prowadzi droga nr 133 łącząca Kostrzyn ze Skwierzyną.