Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Małse Ruciańskie (Małzy Ruciańskie)

Jezioro Małse Ruciańskie to jedno z trzech sąsiadujących obok siebie leśnych jeziorek. Otacza je unikatowa przyroda Puszczy Piskiej.

Jezioro Małse Ruciańskie to prawdziwa leśna perełka schowana w gęstym sosnowym lesie, który należy do najrzadziej odwiedzanych miejsc w tej części Puszczy Piskiej. Odnaleźć to jeziorko, to jak poznać od nowa Mazury. Spotkać tu można rzadkie gatunki dzikich zwierząt: zwinne wydry, dostojne jelenie, piękne i dumne łabędzie pływające na błękitnej tafli jeziora, a nawet żurawie z młodymi. To tylko część atrakcji podczas wędkowania z dala od codziennego miejskiego chaosu.

Małse Ruciańskie jest największym z trzech sąsiadujących obok siebie jeziorek. Jego powierzchnia wynosi ponad 5 ha. Jest typowo linowo-karasiowym łowiskiem. Brzegi są podmokłe i miejscami bagniste. Wędkując tu, lepiej wybrać stabilniejszy grunt pod stopami. Akwen jest płytki, o średniej głębokości 1 m. Dno jest muliste, lecz woda krystalicznie czysta. Uwagę łowiących przyciągają przede wszystkim liny i karasie. Łowi się tu jeszcze spore płocie. Ryby najchętniej kuszą się na gnojaki, ale warto mieć ze sobą ziemniaki pokrojone w kostkę i kukurydzę konserwową.

W łowisku trafiają się najczęściej średnie sztuki, ale trzeba być przygotowanym także na większe okazy. Każdy, kto odwiedzi Małse Ruciańskie, zrozumie jednak od razu, że tu nie chodzi o ryby, lecz o unikatowe piękno tego miejsca.

Sekrety łowiska:

Większe ryby z Małs są płochliwe, toteż warto nęcić i łowić daleko od brzegu. Najlepszą wędką będzie tu odległościówka.

Informacje:

Dojazd  drogą  z  Pisza  w  kierunku  wsi  Wiartel,  a  następnie  do  wsi  Szeroki  Bór. W Szerokim Borze trzeba skręcić w lewo w szutrową drogą i jechać około 2 km w głąb lasu. Jedynym prawnie dozwolonym środkiem lokomocji od skraju lasu jest rower lub własne nogi. Zbiornik należy do Nadleśnictwa Maskulińskie (Ruciane-Nida), tel. (87) 423 10 15.

Dane łowiska
W okolicy