Jezioro Sambród

Jezioro ma wydłużony kształt i jest przedzielone nasypem kolejowym. Powierzchnia tego akwenu to około 130 ha, a średnia głębokość – 2 m. Są tu doskonałe warunki dla szczupaków, linów i karasi. Jest otoczone łąkami i polami uprawnymi, a na południowo-zachodniej stronie rosną lasy.

Najlepszą porą dla lubiących spinningować jest wiosna i jesień. Latem można sobie darować łowienie, gdyż wszędobylska roślinność pływająca uniemożliwia obławianie miejscówek.

Miejscowi wędkarze łowią, głównie na żywca, zarówno okonie, jak i szczupaki. Ulubiona ich metoda to na tzw. macaka. Spinningiści natomiast preferują gumki i lekkie metalowe przynęty, np. obrotówki. Ryb szukamy dosłownie wszędzie, ponieważ nawet na środku tego akwenu rosną trzciny i tataraki. Szczupaki lubią blaty porośnięte moczarką lub wnęki w trzcinach. Szukanie okoni jest nieco prostsze – wystarczy płynąć i ciągnąć za sobą przynętę. Często jedna trafiona sztuka zwiastuje namierzenie stada.

Ryby spokojnego żeru biorą znakomicie w ciągu lata. Łowi się je na spławik w oczkach pomiędzy trzcinami. Trafiają się liny, karasie, leszcze. Sprawdza się kukurydza lub pszenica.

Ryby

szczupaki, okonie, karasie, liny

Przynęty

twistery, obrotówki, woblerki, kukurydza, czerwone robaki

Sekrety łowiska

Sekretem tego łowiska są miejscówki. Zdradzę jedną z nich – jest to wylot Kanału Elbląskiego. Można tam liczyć na ładnego okonia, a i szczupaki często odwiedzają to miejsce.

Informacje

Żeby dojechać do jeziora, należy zjechać z drogi E7 Warszawa–Gdańsk w kierunku miejscowości Małdyty. W Małdytach trzeba przejechać przez kanał i tuż za nim skręcić w lewo (przed torami). Dojedziemy do przystani, w której można zwodować łódkę.

Gospodarzem jest Zakład Rybacki Bogaczewo. Zezwolenia można kupić w sklepie rybnym w Morągu, w sklepach wędkarskich w Ostródzie i w samych Małdytach.

Dane łowiska
Adres
Zakład Rybacki, Bogaczewo 102,14-300 Morąg
Właściciel
Zakład Rybacki Bogaczewo
Województwo
Powiat
Telefon
691383640
W okolicy
Autorzy