Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Kanał Tałcki

Kanał Tałcki rozpoczyna Szlak Żeglugi Mazurskiej między Mikołajkami a Giżyckiem. Tu przecinają się żeglarskie i wędkarskie ścieżki.

Kanał Tałcki jest pierwszym z czterech kanałów między „wodnymi miastami” – Mikołajkami i Giżyckiem. Łączy jezioro Tałty z jeziorem Tałtowisko. Wlot do kanału znajduje się mniej więcej w połowie jeziora Tałty i jest bardzo dobrze oznaczony i widoczny dla wszystkich podróżujących na tym szlaku wodnym. Oba brzegi utwardzono betonowymi murkami, co umożliwia wygodne wędkowanie oraz swobodny dostęp na całej długości 1620 m. Szerokość Kanału Tałckiego wynosi około 12 m, natomiast średnia głębokość to około 2 m i jest bardzo podobna do średniej głębokości w trzech innych kanałach leżących w tym ciągu.

Dno jest twarde, przy brzegu miejscami leżą pojedyncze kamienie, przy których często gromadzi się drobnica oraz drapieżniki. Widocznym zjawiskiem potwierdzającym gromadzenie się i żerowanie tutejszych drapieżników jest drobnica wyskakująca ponad lustro wody oraz ptactwo wodne, które zbiera przymroczone rybki. Z drapieżników, najczęściej występujących w okolicach kamiennych kryjówek, trzeba wymienić okonie i szczupaki, rzadziej sandacze czy węgorze. Metodą najczęściej stosowaną i przynoszącą niezłe efekty jest żywiec z gruntu. Ciężarki, których używa się do dociążenia gruntowego zestawu, powinny być przelotowe i mieścić się w przedziale od 10 do 20 g. Oprócz drapieżników występuje tu licznie białoryb. Płocie, krąpie, ukleje i małe leszcze to najczęstszy połów wędkarzy. Skuteczne przynęty to kukurydza i kolorowe robaki.

W Kanale Tałckim (tak jak w pozostałych kanałach) występuje niewielki prąd z północy na południe. Dzięki temu wyrzucony spławik z przynętą łatwo się przemieszcza, penetrując nowe obszary. Pozytywnym czynnikiem wpływającym na liczebność i wielkość ryb występujących w Kanale Tałckim jest sąsiedztwo jezior Tałty i Tałtowisko. Znajdująca się w kanale drobnica przyciąga drapieżników.

Sekrety łowiska – Czasem warto wypuścić zestaw przy samym murku. Mogą tu czyhać spore okonie.

Przynęty – kukurydza, robaki, pęczak, gumy

Ryby – ukleja, płoć, krąp, leszcz, okoń, szczupak

Informacje – Kanał Tałcki podlega Gospodarstwu Rybackiemu „Mikołajki”, Sp. z o.o., ul. Mrągowska 14, 11-730 Mikołajki, tel. (0) 87 421 63 32, faks (0) 87 421 63 35.

Dane łowiska
W okolicy