Jezioro Lipczyno Małe

Jest to niewielkie jezioro połączone małym fragmentem rzeki Lipczynki z Lipczynem Wielkim. Jego powierzchnia ogólna wynosi 12,3 ha, a maksymalna głębokość sięga 5,7 m. Znajduje się ono w pobliżu rezerwatów Bagnisko Niedźwiady i Jezioro Krasne.

Lipczyno Małe jest otoczone lasami. Ma bardzo czystą wodę, (żyje tu wiele raków), łagodne stoki, dno równe i mało urozmaicone. Brzegi są trudno dostępne – wzdłuż całej linii brzegowej rośnie trzcina, dlatego warto wziąć ze sobą łódź. Można także w niektórych miejscach wejść do wody w spodniobutach lub woderach, jednak nie będzie to tak wygodne jak wędkowanie z łódki. Dominującymi gatunkami ryb są tu: szczupak, okoń, płoć i leszcz. Można także spotkać węgorza, wzdręgę, lina i ukleję. Szczupaki najlepiej łowić na duże kopyta lub wahadłówki, okonie zaś wolą niewielkie twisterki w ciemnych kolorach albo obrotówki. Warto rzucać wzdłuż trzcin, ponieważ to ich naturalne miejsce polowań na mniejsze ryby. Leszcze, płocie i liny często biorą na kukurydzę, ciasto, rosówki lub pęczek białych robaków. Wędkarze łowią tu na gruntówkę i rzadziej na spławik. Zestaw w metodzie spławikowej najlepiej ustawić kilka centymetrów nad dnem lub całkowicie przegruntować – to daje największe efekty.

Sekrety łowiska

Dobrym zapachem na tym jeziorze jest wanilia. Najlepiej jest nęcić grubszą zanętą, aby nie ściągać drobnicy w łowisko.

Informacje

Właścicielem wody jest Zygmunt Kuczborski. Niedaleko tego jeziora jest ośrodek wypoczynkowy w Lipczynku. Jeśli chcemy wędkować więcej niż jeden dzień, warto tam przenocować.

Dane łowiska
W okolicy