...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Tuszymka

Jest prawym dopływem Wisłoki. Źródła rzeki znajdują się w pobliżu wsi Bukowiec. Tuszymka ma około 38 km długości.

Jest to średniej wielkości rzeka o charakterze górskim. Szerokość koryta waha się od 3 do 6 m. Głębokość w niektórych dołkach przekracza 1,5 m. Piaszczyste, czasem żwirowe dno jest bogate w zatopione konary i inne podwodne przeszkody. Początkowo Tuszymka płynie przez pola i łąki, następnie przedziera się przez lasy Puszczy Sandomierskiej. Jej niewielkie dopływy zbierają po drodze wodę z torfowisk i bagien, co daje rzece charakterystyczny rdzawy odcień.

Tuszymka składa się dwóch odcinków: pierwszy – od młyna w Ociece po ujście do Wisłoki – ma charakter pstrągowo-lipieniowo-kleniowy, a w drugim – od miejscowości Żdżary do Kamionki – występują okonie, szczupaki, a także klenie. Głównymi metodami łowienia praktykowanymi przez wędkarzy są spinning i metoda muchowa.

Wczesną wiosną na mały wobler łatwo skusi się pstrąg potokowy – jedna ze szlachetniejszych ryb żyjących w Tuszymce. Jego miejscówkami są najczęściej dobrze natlenione dołki. Na przełomie maja i czerwca, gdy woda jest już bardziej nagrzana, pstrąg żeruje w całym korycie. Wówczas sprawdzają się woblery i obrotówki w rozmiarach 1–3. Podczas największych upałów klenie i pstrągi lubią przebywać w małych zagłębieniach przy brzegu. Lipienie łowione są na muchę.

Sekrety łowiska: Tuszymka należy do najczystszych rzek Podkarpacia. Świadczy o tym obecność raków i małży. Można też spotkać bobry. Wtedy jednak należy zapomnieć o kropkowanych czy lipieniach.

Informacje:

Łowisko należy do Okręgu PZW Rzeszów, tel. 17 854 98 01 (02). Na rzece znajdują się dwa zbiorniki retencyjne, wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Pierwszy jest położony w miejscowościach Kamionka i Ruda – na styku gmin: Ostrów i Sędziszów Małopolski. Ma powierzchnię 7,3 ha. Mniejszy, mający 1,5 ha, znajduje się w Cierpiszu.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.