W Więcmierzycach Nysę przegradza duża tama. Poniżej niej rzeka przypomina głęboki, górski potok.
Charakterystyka
Poniżej tamy Nysa rozlewa się szeroko. Nurt dzieli się na 2 części i sunie wzdłuż brzegów. Po środku znajdują się żwirowe płycizny.
Niżej rzeka gwałtownie zwęża się do 30 metrów. Bardzo mocny nurt płynie raz przy lewym brzegu, raz przy prawym, drążąc w dnie rynny i doły. W spowolnieniach tworzą się piaszczysto-muliste przykosy i prądy wsteczne.
Brzegi są wysokie, trudnodostępne. Woda przy nich jest głęboka. W kilku miejscach rzekę przegradzają kamieniste progi. Poniżej tworzą się ciekawe płanie.
W wodzie leżą powalone drzewa. Burty podsypane są kamieniami. W wielu miejscach nurt wymył w brzegach duże wyrwy.
Ryby i techniki łowienia
W Nysie można liczyć na: klenie, jazie, brzany, płocie, jelce, świnki, bolenie i krąpie. Są też szczupaki, okonie, sandacze, sumy i wielkie karpie. Wprawdzie od czasu wielkiej powodzi z 1997 roku ryb jakby ubyło, ale z roku na rok jest coraz lepiej.
Ryby spokojnego żeru łowi się głównie z gruntu, przy głębokich burtach albo w wyrwach. Na brzany warto zapolować na końcówkach rynien.
Spinningiści połowią przede wszystkim na woblery. To bardzo ciekawe łowienie, bowiem nigdy nie wiadomo, co połakomi się na przynętę. Z jednego miejsca można wyjąć i sandacza, i klenia.
Sekrety łowiska
Miejscowi łowią na kulki styropianu. Stosują zestawy z koszyczkiem zanętowym. Karmiki napełniają płatkami owsianymi. Ich łowiskami są wszelkie spowolnienia nurtu. Bardzo dobre są też czerwone robaki. Brzany biorą na żółty ser.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Opolu – tel.: (77)454 55 54. Noclegi: hotel w Grodkowie. Na łowisko można dojechać drogą 401. W Grodkowie trzeba się kierować na Kopice. W Kopicach należy odbić na Skoroszyce.