Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Nysa Kłodzka

W Więcmierzycach Nysę przegradza duża tama. Poniżej niej rzeka przypomina głęboki, górski potok.

Charakterystyka

Poniżej tamy Nysa rozlewa się szeroko. Nurt dzieli się na 2 części i sunie wzdłuż brzegów. Po środku znajdują się żwirowe płycizny.

Niżej rzeka gwałtownie zwęża się do 30 metrów. Bardzo mocny nurt płynie raz przy lewym brzegu, raz przy prawym, drążąc w dnie rynny i doły. W spowolnieniach tworzą się piaszczysto-muliste przykosy i prądy wsteczne.

Brzegi są wysokie, trudnodostępne. Woda przy nich jest głęboka. W kilku miejscach rzekę przegradzają kamieniste progi. Poniżej tworzą się ciekawe płanie.

W wodzie leżą powalone drzewa. Burty podsypane są kamieniami. W wielu miejscach nurt wymył w brzegach duże wyrwy.

Ryby i techniki łowienia

W Nysie można liczyć na: klenie, jazie, brzany, płocie, jelce, świnki, bolenie i krąpie. Są też szczupaki, okonie, sandacze, sumy i wielkie karpie. Wprawdzie od czasu wielkiej powodzi z 1997 roku ryb jakby ubyło, ale z roku na rok jest coraz lepiej.

Ryby spokojnego żeru łowi się głównie z gruntu, przy głębokich burtach albo w wyrwach. Na brzany warto zapolować na końcówkach rynien.

Spinningiści połowią przede wszystkim na woblery. To bardzo ciekawe łowienie, bowiem nigdy nie wiadomo, co połakomi się na przynętę. Z jednego miejsca można wyjąć i sandacza, i klenia.

Sekrety łowiska

Miejscowi łowią na kulki styropianu. Stosują zestawy z koszyczkiem zanętowym. Karmiki napełniają płatkami owsianymi. Ich łowiskami są wszelkie spowolnienia nurtu. Bardzo dobre są też czerwone robaki. Brzany biorą na żółty ser.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Opolu – tel.: (77)454 55 54. Noclegi: hotel w Grodkowie. Na łowisko można dojechać drogą 401. W Grodkowie trzeba się kierować na Kopice. W Kopicach należy odbić na Skoroszyce.

Dane łowiska
W okolicy