Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Żerdno

Krystalicznie czysta woda, spokój i możliwość przeżycia niesamowitej przygody wędkarskiej – to główne zalety przyciągające wędkarzy nad Jezioro Żerdno.

Pojezierze Drawskie słynie z wielu pięknych, często rozległych jezior. Akweny wodne występujące w tym rejonie Polski charakteryzują się bardzo czystą wodą. Podobnie jest w Jeziorze Żerdno, zwanym inaczej Jeziorem Srebrnym ze względu na fakt, że woda została zaliczona do pierwszej klasy czystości. Powierzchnia łowiska rozciągającego się na 3 km wynosi nieco ponad 200 ha. Ciekawe, niemal magiczne jest ukształtowanie linii brzegowej tego akwenu. W większości są to dość strome skarpy, na których rosną drzewa liściaste, przeważnie olchy czy brzozy. Nad brzegiem Żerdna znajduje się wiele pomostów i duże kamienie dodające łowisku tajemniczego klimatu. Dno łowiska jest urozmaicone, co ucieszy przede wszystkim spinningistów poszukujących szczupaków i okazałych okoni, z których jezioro słynie. Do wyboru odpowiedniego miejsca przyda się echosonda, która ułatwi znalezienie podwodnych wzniesień. Oprócz drapieżników pływają tu także inne ryby, takie jak leszcze i płocie. Wędkarze długotrwale nęcący zaznaczone bojkami miejsca często chwalą się złotymi leszczami czy naprawdę grubymi płociami. Wędkując z łodzi, używają zwykłych teleskopowych spławikówek, a na przynętę wybierają czerwone robaki, pszenicę lub ziarna kukurydzy. W nocy, podczas nowiu, warto zarzucić gruntówki z rosówką na haku i czekać na branie węgorza.

Sekrety łowiska:

Okonie niemal przez cały rok okupują głębokie górki podwodne znajdujące się na 7–10 m. Dobrą przynętą są 3-calowe kopyta UV i zgniłe zielenie.

Informacje:

Aby dojechać do Żerdna, kierujemy się wzdłuż Jeziora Drawsko do miejscowości Stare Drawsko, gdzie droga oddziela jeziora. Rozwinięta baza turystyczna ułatwia znalezienie noclegu. Jezioro podlega Gospodarstwu Rybackiemu w Czaplinku.

Dane łowiska
W okolicy