Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik w Grzybowskim Młynie

Zbiornik w Grzybowskim Młynie

Grzybowski Młyn to osada na Pojezierzu Kaszubskim. Znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, na północnych obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Malownicze położenie uatrakcyjniają lasy i sąsiedztwo rzeki Trzebiochy – dopływu Wdy.

Osada wchodzi w skład sołectwa Grzybowo. Znajduje się tu mała elektrownia wodna Grzybowski Młyn o mocy 15 kW. Miejscowość leży na turystycznych szlakach Kamiennych Kręgów i Kaszubskim. Powyżej elektrowni znajduje się staw przeznaczony dla wędkarzy, zarządzany przez Ośrodek Zarybieniowy Spółdzielni Rybackiej „Wdzydze”.

Jest to niewielki, około 8-hektarowy zbiornik o średniej głębokości 1,5,m, z dołkami dochodzącymi do 2,5 m, porośnięty dookoła pałką wodną, kosaćcem i niewielką ilością trzciny. Dno jeziorka porastają roślinny zanurzone oraz wiele form roślin wynurzonych. W czasie słonecznej pogody, kiedy fala nie marszczy powierzchni wody, można zauważyć duże stado amurów dorastających tu do kilkunastu kilogramów, a także duże karpie. Oprócz tych ryb poławiane są w łowisku również liny, karasie, płocie i szczupaki. Występują też drobne okonie. Szczupaki dobrze reagują na duże rippery na lekkich główkach lub wolno prowadzone wahadłówki z cienkiej blachy.

Karpie, amury i liny najczęściej poławiane są na kukurydzę oraz kulki proteinowe. Zbiornik nie jest poddany dużej presji wędkarskiej, więc może się zdarzyć, że oprócz nas nie będzie nad nim żywego ducha, dlatego warto zabrać na zasiadkę duży podbierak. Za nasypem, z którego łowimy, płynie rzeczka Trzebiocha, której czyste wody stały się ostoją kleni i pstrągów tęczowych – uciekinierów z ośrodka zarybieniowego.

Sekrety łowiska

Ze względu na małą głębokość i dobrą przejrzystość wody miejsca na zasiadki najlepiej wybierać w okolicach trzcin, za które będziemy mogli się skryć. Poza tym są tam również najgłębsze dołki.

Informacje

Łowisko leży po prawej stronie drogi Kościerzyna–Wdzydze. Opłatę za dzień wędkowania w wysokości 20 zł można uiścić w ośrodku zarybieniowym. Za złowione ryby nie jest pobierana dodatkowa opłata. Ośrodek jest czynny w godz 7.00–19.00.

Dane łowiska
W okolicy