Jezioro Ełk (Ełckie)

Jezioro Ełk graniczy z miastem o tej samej nazwie, dlatego cały zachodni brzeg jest uregulowany. Silnie zatruwane do końca lat 80., ostatnio jest rekultywowane, dzięki czemu jego atrakcyjność stale wzrasta.

Jezioro Ełckie to prawie 401-hektarowy zbiornik, zasilany we wschodniej części przez rzekę Ełk oraz w północnej części przez jezioro Sunowo. Jest to jeden z najgłębszych zbiorników na Mazurach. Jego maksymalna głębokość wynosi prawie 56 m. Posiada także trzy duże plosa, przy spadach których gromadzą się ryby. Populacje ryb nie są duże, lecz bardzo urozmaicone. Występują tu typowe jeziorowe gatunki: szczupak, sandacz, węgorz, okoń, płoć, leszcz, karaś i lin, a także kilka gatunków rzecznych, jak kleń czy jaź. Największą populację ryb w łowisku stanowi białoryb, dlatego wędkarze preferujący spławik moją duże pole do popisu. Najwięcej łowionych jest płoci i krąpi oraz średnich leszczy. Przynętą, która się tu sprawdza, jest z pewnością biały i czerwony robak. Ryby drapieżne najchętniej biorą na żywą przynętę. Szczupaki i okonie najczęściej łowi się w płytszych zatokach jeziora, porośniętych roślinnością wodną. Łowienie na tym akwenie to świetna rekreacja i wypoczynek, natomiast raczej nie mamy co liczyć na poprawienie życiowego rekordu.

Sekrety łowiska – Białe ryby łowi się tu najczęściej z brzegu na bolonkę. Zestaw powinien być raczej delikatny. Żyłka 0,18 mm da nam spory zapas mocy.

(Przynęty – kukurydza, pinka, żywiec, gumy

Ryby – leszcze, płocie, karasie, liny, szczupaki, sandacze, okonie )

Informacje – Użytkownikiem jeziora Ełk jest Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach Zezwolenia jednodniowe i całoroczne można wykupić w dwóch punktach w Ełku: PH-U Polkastel, ul. Słowackiego 28, 19-300 Ełk, PPH Fokus, tel. 608 538 541.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy