To niewielka rzeka usytuowana na Podkarpaciu, będąca lewym dopływem Sanu. Wody Trzebośnicy zamieszkują głównie pstrągi, klenie, jazie i okonie.
Rzeka czerpie swoje źródła we wsi Medynia Głogowska, a kończy swój bieg w miejscowości Sarzyna, gdzie zatraca się w nurcie Sanu. Jej długość wynosi ponad 35 km. Przepływa przez Równinę Tarnobrzeską i toczy swoje wody w kierunku Doliny Dolnego Sanu. Trzebośnica jest zakwalifikowana jako woda górska, natomiast jej przyujściowy odcinek od miejscowości Judaszówka jest zaliczany do wód nizinnych. Rzeczka często meandruje, tworząc dołki i zakola sięgające w przyujściowym odcinku nawet do 3 m głębokości. Tutaj nierzadko zapuszczają się szczupaki i bolenie. Odcinek Trzebośnicy znajdujący się powyżej miejscowości Wólka Niedźwiecka jest uregulowany. Poniżej rzeka płynie już swoim naturalnym korytem w otoczeniu lasu. Na rzece w miejscowości Nowa Sarzyna znajduje się jaz. Rzeka jest zasilana licznymi potokami. Dominującym gatunkiem ryb są klenie i jazie. Kleniowate biorą na mikroprzynęty: powierzchniowe woblery w kształcie owadów, małe obrotówki i wahadełka wielkości paznokcia, klasyczne paprochy, miniaturowe wersje raczków, a także cykady typu ćma. Warto sięgnąć również po dżigi. Wielkość kleni nie powala na kolana, ale za to brań sztuk w przedziale 25–40 cm możemy być niemal pewni. Trafiają się ładne okonie. Na odcinku nizinnym spotykamy również sympatyków stacjonarnego łowienia. Spławikowcy najczęściej łowią na przepływankę. Ich łupem padają płocie i jelce. Mieszkańcami Trzebośnicy są także bobry.
Sekrety łowiska: Pewniakami na klenie z Trzebośnicy są małe pływające woblery imitujące narybek. Klenie chętniej atakują przynęty o jasnej kolorystyce, natomiast jazie – w ciemniejszych tonacjach.
Informacje: Teren łowiska podlega Okręgowi PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (17) 854 98 01 (02). Na Trzebośnicy rozgrywane są zawody spinningowe m.dz. „Pstrąg Trzebośnicy” organizowane przez Koło PZW nr 28 „Szuwarek” w Nowej Sarzynie.