...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Czarny Dunajec w okolicy Ludźmierza

Ludźmierz leży kilka kilometrów powyżej Nowego Targu, nad Czarnym Dunajcem – rzeką, która od lat jest ulubionym łowiskiem wielu muszkarzy.

Czarny Dunajec w okolicy Ludźmierza ma szerokość około 25 m, dno żwirowo-kamieniste, głębokość od kilkudziesięciu centymetrów nawet do 2 m. Charakterystyczne dla tej rzeki długie, spokojne płanie przeplatają się z ciągami kamienistych bystrzy, z rynną to przy jednym, to przy drugim brzegu. Spotkamy tu także częściowo rozmyte kamienne opaski, które znacznie uatrakcyjniają bieg rzeki. Woda w Czarnym Dunajcu jest przeważnie krystalicznie czysta, ale po deszczach może bardzo szybko zmącić się do kawowej barwy. Niestety, Czarny Dunajec jest najdłużej klarującą się rzeką Podhala, co potrafi wyłączyć go z wędkowania nawet na kilka dni po opadach.

W rzece żyje sporo lipieni i pstrągów potokowych, są klenie, czasem trafi się tęczak, a nawet głowacica. Czarny Dunajec jest rzeką łatwą technicznie i bardzo czytelną. Można ją polecić początkującym, którzy na tym łowisku z pewnością nabędą podstawowych umiejętności. Przy średnim stanie nawet spodniobuty nie będą konieczne, wszędzie dojdzie się w woderach.

Sekrety łowiska

Przez lata ten fragment miał opinię łowiska typowo lipieniowego, ale są tu również duże pstrągi. Miłośnikom streamera warto polecić długi ciąg bystrzy tuż poniżej mostu w Ludźmierzu. Przy prawym brzegu są bankowe kryjówki potokowców.

Informacje

Czarny Dunajec jest łowiskiem ZO PZW Nowy Sącz. Wolno tu wędkować tylko na sztuczną muchę. Dojazd z Nowego Targu w kierunku miejscowości Czarny Dunajec. Z Nowego Targu kursuje także komunikacja masowa. W Ludźmierzu warto odwiedzić położone tuż nad rzeką sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Dane łowiska
Województwo
Powiat
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.