Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Wersminia – łowisko specjalne

Jezioro Wersminia położone jest na Pojezierzu Mazurskim, w gminie Kętrzyn, we wsi Martiany. Jest to jedno z nielicznych jezior, gdzie regularnie łowione są duże

szczupaki.

Wersminia ma powierzchnię 88,8 ha i maksymalną głębokość 8,4 m. Jezioro ma wydłużony kształt o nieregularnych brzegach, długości około 2 km, szerokości do 1 km. Brzegi od zachodu, południa i częściowo wschodu zalesione. Zbiornik o urozmaiconej linii brzegowej, w dużej części porośniętej trzciną. Dno najczęściej muliste, o bogatej roślinności zanurzonej i nadwodnej. Woda czysta i klarowna. Jedyne jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie obowiązuje zasada „catch & realise” (złów i wypuść) odnośnie do szczupaka, oraz jako jedno z nielicznych nie jest grodzone sieciami rybackimi. Pozostałe gatunki ryb można zabierać nieodpłatnie zgodnie z wykazem. Zwolennikom połowu białej ryby jezioro Wersminia też ma wiele do zaoferowania. Żyją tu przepiękne okazy karpi, linów, leszczy, a z pozostałych gatunków warto nastawić się na płocie i węgorze. Najczęściej stosowanymi przynętami są białe i czerwone robaki, kukurydza, gumy, woblery i błystki. Pogłowie szczupaka jest bardzo liczne; gospodarz systematycznie zarybia nim akwen. Łowić można je nie tylko z łodzi, ale również z pomostów przeznaczonych głównie dla wędkarzy. Wspaniała okolica, cisza i spokój. Miejsce godne polecenia do wypoczynku z całą rodziną.

Sekrety łowiska. Bardzo dobrym miejscem na szczupaki i okonie jest podwodna górka na wprost ostatniego pomostu ok. 70 m na wodę.

Informacje: Właścicielem łowiska jest Józef Jaroch, tel. 696 464 838. Wszelkie informacje o noclegach, wypożyczaniu łodzi, opłatach za wędkowanie oraz szczegółowy regulamin łowiska dostępne na stronie www.wersminia.pl.

Tekst i fot. Przemysław Kata

Dane łowiska
W okolicy