...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Sąpólna

Sąpólna wpada do Uklei, lewobrzeżnego dopływu Regi. Przepływa koło Nowogardu.  Niesie bardzo czystą, zimną wodę.

Ma około 60 km, swój początek bierze koło wsi Bagna. Płynie wśród łąk i lasów, ma mocno zarośnięte brzegi. Jej średnia głębokość wynosi nie więcej niż 1 m, a maksymalna, w dołkach, do 2 metrów. Ma dno w większości piaszczyste, ale trafiają się też miejsca z mułem. Piękne zakrzaczone prostki, tajemnicze zakola, kilka mostów, mostków i jazów to charakterystyczne obrazki Sąpólnej.

Herbową rybą Sąpólny jest pstrąg potokowy, ale ostatnio rzeka była również zarybiana trocią wędrowną. Kiedyś miała status rzeki nizinnej, a obecnie zalicza się do wód górskich. Przed zmianą klasyfikacji łowiło się tam na spławik płocie, liny a nawet karpie. Teraz wolno w niej wędkować tylko na przynęty sztuczne, ale nie jest przez to mniej atrakcyjna.

Dobrą przynętą na pstrągi są tutaj niewielkie błystki obrotowe i małe woblery. Szczupaka można skusić na imitację żaby, na twister i oczywiście woblery. Wielokrotnie widziałem w Sąpólnej klenie, niestety, w tej czystej i wąskiej rzece nigdy nie udało mi się ich złowić. Bardziej obeznani z kleniami koledzy łowią je wiosną i latem na smużaki. W rzece są też miętusy, ale ze względu na zakaz łowienia na przynęty naturalne są one niedostępne dla wędkarzy. W Sąpólnie występują również chronione i rzadkie gatunki ryb, takie jak głowacz białopłetwy i śliz, a także minogi. Warto wybrać się nad Sąpólnę przede wszystkim dlatego, że jest ona jedną z niewielu rzek naprawdę dzikich, nie tkniętych ludzka ręką.

Sekrety łowiska: Najciekawsze miejscówki znajdują się w lesie przy drodze pożarowej na Ostrzyce. Dobrym łowiskiem jest odcinek między mostem na drodze Nowogard-Kulice, a jazem koło stawów hodowlanych, a także między mostem po niemieckim torowisku, a jazem koło drogi na Wojcieszyn i Maszkowo.  

Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Okręg PZW Szczecin, tel. 91 434 76 25. Dokładniejsze informacje można uzyskać w kole PZW Nowogard Miasto, tel. 91 392 21 28. Do rzeki najłatwiej dotrzeć jadąc z Nowogardu do Dobrej Nowogardzkiej.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.