Rzeka Kwisa poniżej Radogoszczy

Ten górny odcinek Kwisy jest wspaniałym łowiskiem wiosennym. W marcu i kwietniu można tu liczyć na bardzo udane połowy.

Charakterystyka

Rzeka ma tu do 20 metrów szerokości. Jest płytka. Dno najczęściej jest piaszczyste. Jedynie w przewężeniach nurt sunie po żwirze i otoczakach. Brzegi porastają krzaki i trawy. Mnóstwo jest wiklin.

Burty są najczęściej wysokie i urozmaicone. Nurt wymył w nich wiele wyrw i naniósł gałęzie. Sporo jest zakrętów. Niestety, ten odcinek rzeki jest bardzo zaśmiecony – z gór spływają tu plastikowe butelki po napojach i rozmaite opakowania foliowe. Po każdej większej wodzie brzegi przypominają… śmietnik.

Ryby i techniki łowienia

Na tym odcinku rzeki na duże pstrągi można liczyć tylko wiosną. Później większe sztuki spływają na niżej położone fragmenty. Przypłyną tu dopiero jesienią, na tarło.

Ze sztucznych przynęt dobre są 5-7-cm woblery oraz gumy. Rzadziej łowi się na obrotówki. Oprócz pstrągów i lipieni trafiają się grube okonie i szczupaki. Pasiaki są bardzo częstym przyłowem.

Sekrety łowiska

Latem jest tu bardzo płytko. Na ryby można liczyć rano lub wieczorem. W tym okresie przynętę trzeba prowadzić z prądem wzdłuż zwalisk i podmyć burtowych.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Jeleniej Górze – tel.: (75)752 22 46. Wędkowanie dozwolone jest wyłącznie poniżej Radogoszczy. Powyżej tej wsi na odcinku do Lubania znajduje się już łowisko specjalne „Kwisa”. Aby na nim wędkować, trzeba wykupić specjalne pozwolenie.

Noclegi w: Lubaniu, Bolesławcu, Jeleniej Górze. Do Lubania można dojechać drogą nr 356. Dalej należy się kierować na Radogoszcz.

Dane łowiska
W okolicy