Jezioro Kazubskie

Jezioro Kazubskie to malowniczy, 17-hektarowy zbiornik położony w powiecie starogardzkim, na skraju Równiny Tucholskiej, w Borach Tucholskich.

To małe rynnowe jezioro o maksymalnej głębokości 18 m swoim urokiem może zniewolić każdego. Pięknie położone obok wsi Kazub w gminie Kaliska, w otoczeniu sosnowych lasów, jest miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają wędkarze, grzybiarze oraz zwolennicy pieszych wycieczek. Z białych ryb najwięcej łowi się tu leszczy, płoci i linów. Dość licznie występują także piękne wzdręgi i karpie. Często nad brzegiem można spotkać stanowiska karpiarzy, z powodzeniem łowiących okazowe sztuki. Polujący na drapieżniki mogą liczyć na szczupaki, okonie i węgorze, które dorastają tu do pokaźnych rozmiarów. Szczupaki łowi się po obu stronach jeziora na perłowe kopyta i dość duże błystki obrotowe. Okonie gustują w większych przynętach, więc okazały garbus jest często przyłowem w czasie połowu zębatego. Brodzący muszą uważać na margiel występujący miejscami na dnie, ponieważ może on sprawić nie lada kłopot i utrudnić wydostanie się na brzeg. Karpiarze mogą zapolować na okazy na całym jeziorze, jednak ulubionym miejscem tutejszych specjalistów jest mały cypel przy punkcie czerpania wody i płaski blat w okolicach cypla po przeciwnej stronie jeziora.

Sekrety łowiska

Łowiący na czerwonego robaczka bądź kukurydzę mogą liczyć na branie lina, który dorasta tu do pokaźnych rozmiarów.

Informacje

Łowiskiem zajmuje się Okręg Gdański PZW. Dojechać można od Starej Kiszewy, kierując się na Płociczno, lub od strony Zblewa, zjeżdżając w kierunku wsi Kaliska, a stąd przez Cieciorkę do Kazubia.

Dane łowiska
W okolicy