Jezioro Kownatki

Kownatki to jedno z pierwszych jezior na trasie z Warszawy na Mazury i zarazem jedno
z najciekawszych w tym rejonie.

Jezioro Kownatki znajduje się kilkanaście kilometrów na północny zachód od Nidzicy. Jest jeziorem sielawowym o powierzchni 217 ha i głębokości ponad 30 m. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy – jedna większa i dwie mniejsze. Jezioro słynie z niezwykle czystej i przejrzystej wody o pierwszej klasie czystości, czym przyciąga także amatorów nurkowania. W Kownatkach żyją m.in. sielawy, sieje, szczupaki, leszcze, ale woda ta słynie przede wszystkim z dorodnych płoci i okoni. Płocie najlepiej łowić z łodzi zakotwiczonej na kilkumetrowej głębokości. Najskuteczniejsza przynęta to najczęściej kukurydza konserwowa i ziarna przygotowywane domowymi sposobami. Okoniom warto poświęcić wędkarską dniówkę. Kownatki są doskonałym poligonem doświadczalnym dla łowców tych ryb, czemu sprzyja liczna populacja różnych roczników tych ryb w jeziorze. Dobrze jest mieć ze sobą dwa zestawy – jeden do bocznego troka i drugi do klasycznego łowienia z opadu. Dobre wyniki mają też wędkarze łowiący okonie zimą spod lodu.

Jezioro Kownatki jest doskonałym miejscem do połączenia wędkarskiego wypadku i rodzinnego wypoczynku. W miejscowości o tej samej nazwie znajduje się ośrodek wypoczynkowy z domkami kempingowymi, pole namiotowe oraz duże molo. Znaczna część brzegu jest łatwo dostępna, a piaszczyste dno łagodnie opada, stwarzając dobre warunki do kąpieli.

Sekret łowiska

W przejrzystej wodzie najlepiej sprawdzają się spinningowe przynęty w stonowanych barwach: motor oil, denaturat, brąz.

Informacje:

Gospodarzem wody jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o., tel. (89) 519 90 86. Jezioro ma status łowiska specjalnego, obowiązuje zakaz połowu w nocy. Noclegi można znaleźć w ośrodku wypoczynkowym w Kownatkach, tel. (89) 626 81 30. Dojazd z Nidzicy
w kierunku miejscowości Leszcz.

Dane łowiska
W okolicy