Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Lisowo – zbiornik na Redze

Co większa miejscowość nad Regą, to zbiornik zaporowy. Nie mieli Niemcy litości dla tej pięknej rzeki. Ledwo się kończy cofka Rejowca, zaraz próg w Płotach, kilka kilometrów coraz żwawszej, normalnej rzeki i znów zapora – w Lisowie.

Powierzchnia zalewu to około 100 hektarów, głębokość do 6–7 m przy zaporze. Cofka sięga ujścia połączonych Uklei i Sąpólnej w miejscowości Taczały. W wodzie występuje wiele gatunków ryb – przede wszystkim leszcze i płoci, liczne są również dorodne liny. Spotkać też można klenie i jazie, a z drapieżników – przede wszystkim szczupaki i okonie. Zbiornik wypełnia dolinę Regi. W najszerszym miejscu ma około 300 m, a kilometr od zapory nie przekracza 100 m, z czego większość porasta roślinność zanurzona. Najdogodniejsza do łowienia drapieżników jest późna jesień, kiedy rośliny obumierają. Brzegi są dostępne tylko miejscami, lepiej więc łowić ze sprzętu pływającego. Przy zaporze w Lisowie jest mała przystań miejscowych wędkarzy i tam łatwo można zwodować łódkę. Bardzo ciekawym kawałkiem zalewu jest rozlewisko w miejscowości Taczały. W ciepłe miesiące warto tu zasiąść na liny. Łowi się je na rosówki, pęczki czerwonych robaków i ciasto z płatków owsianych, po uprzednim kilkudniowym nęceniu.

Sekrety

Do wód zalewu czasami spływają potokowce z powyższego, pstrągowego odcinka Regi. Osiągają wówczas imponujące rozmiary, jednak złowić je niezwykle trudno.

Informacje

Łowisko, jak cała Rega, jest pod zarządem ZO PZW Szczecin. Woda nizinna. Najłatwiej dojechać z drogi nr 6. Obok restauracji Marysieńka skręcamy w lokalną drogę, która doprowadzi do samej zapory.

Dane łowiska
W okolicy